Ešte v polovici marca sa v amerických médiách hovorilo o najväčšej kríze v leteckom priemysle, ktorá dokázala položiť 11 rokov prosperujúce odvetvie. Býčí trh bol v jednom momente minulosťou a letecké spoločnosti museli uzemniť stovky lietadiel po celom svete.

Kľúčovým dôvodom prvotnej neistoty je, prirodzene, slabá likvidita sektora vyplývajúca z vysokých fixných nákladov a nízkych marží. Obavy sa tak zdajú byť legitímne.

Airbus A380
Neprehliadnite

Éra obrov sa skončila: Najväčšie dopravné lietadlá smerujú predčasne do starého železa

Známy investor Warren Buffet pred niekoľkými týždňami predal svoje akcie v štyroch najväčších leteckých spoločnostiach USA. Spravil tak kvôli pandémii nového koronavírusu a pre médiá sa vyjadril, že ich kúpou urobil obrovskú chybu. Podľa jeho slov investoval niečo medzi 7 až 8 miliárd amerických dolárov.

V tomto čase málokoho napadlo nakupovať akcie leteckých spoločností, keďže samotný velikán investovania predáva v časoch krízy. On sám však často radil, aby investori kupovali počas recesie.

Mohli sme to vidieť v roku 2008 počas hypotekárnej krízy, keď Warren Buffet napísal vo svojom blogu pre New York Times: „Buďte chamtiví, keď sa ostatní boja. Obavy o dlhodobú prosperitu mnohých zdravých spoločností nedávajú zmysel,“ napísal Veštec z Omahy s tým, že počas krízy nakupuje americké akcie. Dnes, v jednej z najväčších kríz v histórii, Buffet predáva.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa