„Dnes platí, že ľudia, poberajúci od štátu minimálne priemerný dôchodok, majú možnosť naraz si vybrať všetky úspory z druhého piliera. Odstránenie tejto možnosti ich donúti kupovať súkromné penzie vo výške pár desiatok eur. Takáto zmena určite zníži atraktivitu druhého piliera v očiach mnohých sporiteľov,“ povedal pre TREND bývalý tajomník ministerstva práce za politickú stranu Most – Híd Ivan Švejna.

Práve on v minulej vláde presadil, že lepšie platení zamestnanci mali možnosť po odchode do penzie naraz minúť úspory z II. piliera. Stačilo im na to poberať od štátu minimálne priemerný dôchodok, ktorý je aktuálne vo výške 487,07 eura. Naraz vybraté peniaze neraz v hodnote desiatok tisíc eur mohli zodpovedne hospodáriaci ľudia minúť napríklad na predčasné splatenie hypotéky. „V každom prípade bolo na ich rozhodnutí, ako naložili so svojimi peniazmi. Nie každému totiž musí vyhovovať ponúknutá výška súkromného dôchodku, ktorý je dnes, navyše, veľmi nízky,“ dodal Švejna.

Poisťovne roky príliš nekomunikujú o tom, aké vysoké súkromné dôchodky ponúkajú ľuďom, a jednu z výnimiek spravili v roku 2015. V tom čase mal priemerne zarábajúci človek po odchode do penzie v II. pilieri našetrených 7 360 eur. Za tieto peniaze sa dal kúpiť doživotný dôchodok v hodnote 21 eur za mesiac. Takto nastavený systém vyplatí viac peňazí, ako sa do neho vloží, jedine v prípade, že človek bude žiť na penzii minimálne 30 rokov.

Veľká časť penzistov dáva prednosť neindexovaným dôchodkom. V takom prípade sa im súkromné penzie nikdy nebudú valorizovať a v budúcnosti si za nekúpia menej tovarov ako dnes.
Zdroj: Jaroslav Novák
Veľká časť penzistov dáva prednosť neindexovaným dôchodkom. V takom prípade sa im súkromné penzie nikdy nebudú valorizovať a v budúcnosti si za nekúpia menej tovarov ako dnes.

Pozor na rast cien

Ďalším problém je, že v uvedenom príklade sa súkromná penzia vo výške 21 eur nebude vôbec valorizovať. V priebehu desiatok rokov tak jej kúpnu silu nahlodá inflácia. Vývoj hodnoty peňazí v čase porovnáva napríklad inflačná kalkulačka Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Podľa nej za posledných tridsať rokov prudko stúpli ceny. Ak si niekto v roku v roku 1989 nakúpil napríklad za 21 eur, tak pre zvyšovanie cien potreboval v roku 2019 na rovnako veľký nákup takmer 170 eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa