Napriek prebiehajúcej konsolidácii verejných financií výsledky súčasnej vlády pôsobia veľmi nevýrazne. Potvrdzuje to údaj Európskeho štatistického úradu (Eurostat), podľa ktorého deficit verejných financií Slovenska v roku 2024 stúpol o jednu desatinu percentuálneho bodu a dosiahol úroveň 5,3 percenta hrubého domáceho produktu. Ministerstvo financií síce počíta s poklesom deficitu na 4,9 percenta v tomto roku a 4,1 percenta v roku 2026, avšak cieľ v podobe schodku pod tromi percentami HDP má byť dosiahnutý až v roku 2028. Pôvodne sa pritom plánoval o rok skôr.
Za posun termínu zodpovedá podľa rezortu financií zhoršené ekonomické prostredie. Hlavný problém však spočíva v neefektívnom nastavení konsolidačných opatrení. Slováci po nástupe vlády čelia zvyšovaniu daní, odvodov a poplatkov, pričom sa zároveň znížila štátna podpora rodín a odvody do druhého dôchodkového piliera.
Tieto opatrenia však neviedli k zásadnému zníženiu deficitu. Vláda sa totiž rozhodla zaviesť plnohodnotné trináste dôchodky a nezabránila masívnemu odchodu ľudí do predčasnej penzie.
K ďalšiemu zvýšeniu výdavkov prispelo aj zdravotníctvo a rastúce náklady na obsluhu verejného dlhu. K uvedeným problémom sa tento rok pridalo aj populistické zvyšovanie DPH. Úprava základnej sadzby z 20 na 23 percent má do štátnej pokladnice už v roku 2025 priniesť približne 1,2 miliardy eur. Tento príjem však mohol byť vyšší až o takmer pol miliardy, nebyť dvoch výnimiek zameraných na znižovanie cien. Slovenská inflácia napriek tomu stále patrí medzi najvyššie v eurozóne aj Európskej únii.
Za najviac sporné sa javí zníženie DPH z 20 na 19 percent pre potraviny, energie a nápoje v reštauráciách. Očakávaný pokles cien sa v praxi takmer vôbec neprejavil. Napríklad nápoj, ktorý vlani stál jedno euro, by mal po znížení stáť 99 centov. Slovensko však zrušilo jedno centové mince, a tak sa suma pri platbe v hotovosti zaokrúhľuje nahor. Spotrebiteľ teda platí rovnakú cenu, aj keby reštaurácia skutočne zníženú sadzbu premietla do ceny. Väčšina prevádzok si však týmto spôsobom iba kompenzuje iné zvýšené náklady. Len toto jedno opatrenie má štátny rozpočet v tomto roku pripraviť o 78 miliónov eur a v budúcom o 83 miliónov eur.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?