Za „brutálnu“ označujú odborníci prvú polovicu roka 2020 pre ropný priemysel. Hlavné dôvody sú dva: svetový dopyt v jednej fáze klesol takmer o tretinu; vojna o podiely na trhu spôsobila, že cena za surovú ropu pochádzajúcu zo Saudskej Arábie ale aj Severnej Ameriky sa po prvýkrát ocitla pod nulou.

Kvôli klesajúcim cenám tejto komodity, no rovnako tak aj koronakríze je aj britský ropný priemysel na pokraji kolapsu. Napriek nedávnemu oživeniu sa ropa stále obchoduje za približne tretinu z priemernej minuloročnej ceny, upozorňuje denník Financial Times (FT).

Výnosy producentov ropy za druhý štvrťrok odrážajú tieto problémy v globálnom ropnom priemysle. Prestáva sa zarábať, keď cena ropy Brent za barel klesne pod 60 dolárov, momentálne je na úrovni 45 dolárov.

Pre niektorých bude neskoro

Aj keď by ceny v treťom štvrťroku 2020 porástli, pre niektorých producentov to už bude príliš neskoro, pretože zápasia s rastúcimi dlhmi, nedostatočnou sumou peňazí na zaplatenie akcionárov a obnovenie dôvery investorov. Mnohí upustili od plánov na otvorenie ďalších vrtov či zvýšenie výroby, pretože riešenie súčasných finančných problémov ide na úkor budúcej expanzie. Denník FT pripomína, že počet vrtných súprav pracujúcich v USA klesol v porovnaní s minulým rokom o tri štvrtiny.

Vedúci pracovníci pôsobiaci v ropnom priemysle uznávajú, že obdobie nekontrolovanej expanzie v USA, ktorá z Ameriky urobila najväčšieho svetového producenta ropy, sa zrejme skončilo.

Briti šetria a prepúšťajú

Čo sa týka britských ropných spoločností, snažia sa šetriť, znižujú náklady, zmenšujú investície aj prepúšťajú. BBC citovala Robina Allana, šéfa asociácie prieskumníkov Brindex, ktorý tvrdí, že pri takýchto cenách nie sú takmer žiadne nové projekty v Severnom mori ziskové.

„Je takmer nemožné zarobiť peniaze. Odvetvie je blízko kolapsu. Pokiaľ ide o nové investície – nebudú žiadne, všetci od nich upúšťajú, ľudia sú prepúšťaní vo väčšine spoločností tento a nasledujúce týždne,“ potvrdil R. Allan.

Ako vyjsť z tejto ropnej krízy je otázne. Analytik BBC Douglas Fraser odporúča hľadať neobvyklé opatrenia v snahe zabrániť prudkému poklesu cien ropy, aby sa priemysel a firmy pôsobiace v ňom spamätali.

10 % ropy ostane v zemi

Koronavírus a snaha o ekologickejšie zdroje energie spôsobujú, že mnoho ropy sa už nikdy nemusí spod zeme dostať von. Podľa niektorých konzultantov sa 10 percent svetovej zásoby ropy už nikdy nevyťaží.

Európsky energetický gigant BP začiatkom mesiaca oznámil, že už nebude vykonávať prieskumy v nových krajinách. Francúzsky Total oznámil, že odpísal rezervy v objeme 8 miliárd dolárov, ktoré sú ekologicky sporné a finančne náročné.