Po Novom Zélande nastáva veľký obrat aj na ďalšom z najvypuklejších trhov s nehnuteľnosťami z hľadiska prehriatia – v Kanade. Podľa správy najväčšej banky v krajine Royal Bank of Canada (RBC) a jej ekonóma Roberta Hoguea by referenčné ceny domov mohli do začiatku budúceho roka klesnúť o viac ako 12 percent. Ide o najväčší pokles za posledných 40 rokov.

„Očakáva sa tiež výrazný pád predajov nehnuteľností. V tomto roku by mohli padnúť o 23 a v budúcom o 15 percent,“ uviedla RBC. Kanadský trh s bývaním sa prudko zmenil, odkedy Bank of Canada začala v marci zvyšovať svoju referenčnú úrokovú sadzbu z rekordných miním.

Nezastavia sa

Centrálna banka sa tak snaží udržať na uzde infláciu, ktorá je akoby odtrhnutá z reťaze. Minulý týždeň predstavila svoje najväčšie jednorazové zvýšenie úrokových sadzieb od roku 1998. Referenčná sadzba vzrástla o celý percentuálny bod na 2,5 percenta, pričom sa očakáva aj ďalšie postupné zvyšovania. R. Hogue predpovedá, že tvorcovia politiky sa nezastavia, kým v októbri nedosiahnu 3,25 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa