Slovenské hospodárstvo čelí od leta minulého roka vážnym problémom. Produkcia podnikov v medziročnom porovnaní od júna 2022 nepretržite klesá. Prudký pád výroby sa na dvojcifernú úroveň dostal počas posledných dvoch mesiacov vlaňajška. Novembrový pokles o 10,7 percenta bol druhý najhlbší v rámci celej Európskej únie. Horšie na tom boli len firmy podnikajúce v Estónsku. Tam priemyselná produkcia medziročne padla o 12,2 percenta.

Problémy slovenských firiem sú naozaj vážne. Európsky priemysel totiž v rovnakom období vykázal dvojpercentný rast. V pluse skončilo 14 z 27 krajín. Česká republika zaznamenala rast o pol percenta, Nemecko len mierny pokles o desatinu percenta. Lídrom v raste je Írsko, ktorého podniky zvýšili produkciu až o 45,5 percenta. Ostrovný štát roky ťaží najmä z rozvinutého IT sektora.

Slovensko bude líder

Eurorast zatiaľ nezverejnil decembrové údaje za Slovensko. Podľa Štatistického úradu SR však problémy podnikov naberajú na obrátkach. „V decembri väčšina odvetví výrazne pribrzdila výrobu, spomalenie bolo oveľa intenzívnejšie ako v iných rokoch. Priemyselná produkcia sa medziročne prepadla o 13 percent,“ konštatuje štatistický úrad. Podľa údajov od Eurostatu padol posledný mesiac minulého roku priemysel Estónska o 11,5 percenta.

Po zverejnení údajov za všetky členské štáty tak bude slovenská ekonomika s veľkou pravdepodobnosťou v prepade priemyselnej produkcie najhoršia. „Slovenský priemysel sa ďalej trápi, v decembri bola jeho produkcia najnižšia od mája 2020,“ konštatuje analytik UniCredit bank Ľubomír Koršňák.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa