Európa uprostred zimy trpí niekoľkonásobne zvýšenými cenami energií, za ktoré môže hlavne vysoká cena zemného plynu. Tá sa totiž premieta aj do ceny elektrickej energie. Kým na začiatku roka stál plyn menej ako 20 eur za MWh, včera cena atakovala hladinu 140 eur za MWh.

energie
Neprehliadnite

V Česku zdražie elektrika o 40 percent, Slovensko čaká to isté

Ruský dodávateľ posielal v lete menej zemného plynu ako po iné roky, zásobníky sa teda nenaplnili tak, ako býva zvykom. Možno to mala byť motivácia pre Berlín, aby rýchlo povolil plynovod Nord Stream 2 aj bez toho, aby Moskva splnila všetky podmienky. To, samozrejme, nevieme na isto.

Žiadosť o certifikáciu na ruský spôsob

Jedno je ale isté, táto schéma sa opakuje. Ide zjavne o obľúbenú stratégiu Moskvy, ako si nechať schváliť svoj produkt na predaj v EÚ. Vakcínu Sputnik V chcelo Rusko registrovať v EÚ, ale regulátorovi, ktorým je European Medicines Agency (EMA), nedodala všetky podklady.

Sputnik V
Neprehliadnite

Rusko sa priznalo, že ešte nedalo WHO všetky údaje potrebné na schválenie Sputnika V

Plynovod Nord Stream 2 chcela nechať zaregistrovať, hoci musela vedieť, že podmienkou podnikania na trhu s energiami v EÚ je oddelenie produkcie komodity od distribúcie (tzv. unbundling).

V oboch prípadoch bola Moskva následne prekvapená, že neuspela. Možno však úspešná registrácia nebola prvotným cieľom Moskvy. Sputnik V spôsobil v EÚ ťahanice a hádky. V jednej nemenovanej stredoeurópskej krajine dokonca rekonštrukciu vlády. Nízke zásoby plynu zase spôsobili energetickú krízu, ktorá sa nie a nie skončiť.

Torzo ružomberskej vápenky chátra
Neprehliadnite

Ceny energií sú na nových maximách, priemysel mrzne

Áno, svoj diel viny nesie aj EÚ so svojou energetickou politikou. Ale ak sa Rusko chce tváriť, že je spoľahlivý partner, ostáva rozum stáť, že posiela plyn všade inde, len nie do Európy, kde sú ceny plynu najvyššie.

Dodávka plynu na ruský spôsob: stávka za 700 mil. USD

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa