Začiatkom leta sa na jedinom plynovode, ktorý dováža plyn do Nemecka, konala pravidelná údržba. Po obnovení prevádzky na Nord Stream 1 však klesol prietok na polovicu. Ceny plynu opäť zamierili nahor a prekonali minuloročné maximá.

Neprehliadnite

Nemecko plánuje využívať Nord Stream 2, ale inak, ako plánoval Gazprom

Obyvatelia Fínska si v tom čase všimli obrovské plamene na obzore, ktoré bolo vidieť cez celý Fínsky záliv. Ten je široký desiatky kilometrov. Spočiatku si mysleli, že ide o nehodu. Lenže to bol omyl. Horák pustili pracovníci ruskej LNG stanice Portovaya, pretože už nevedeli, čo majú s plynom prichádzajúcim z Ruska robiť.

Nemcom dáme menej plynu, zvyšok spálime

Doteraz mali dve možnosti. Pustiť plyn tak ako doteraz do plynovodu Nord Stream 1, alebo ho konvertovať na LNG a pustiť do sveta na tankeri. Prvú možnosť zamietli v Moskve, pretože potrebovali dostať Nemecko pod väčší tlak. Oficiálna verzia znie, že za všetko môže pokazený kompresor, tú však experti odmietli, pretože kvôli jedinému kompresoru nie je potrebné znižovať tlak v plynovode.

Gazprom pravdepodobne plánoval, že plyn, ktorý nepošle Nemecku, sa exportuje vo forme LNG do sveta. Toto však nevyšlo, dôvodom budú pravdepodobne sankcie a embargo. Kombinácia absencie dopytu a možno aj chýbajúcej technológie. Tu je pravdepodobné, že na LNG stanici sa pokazil jeden z ventilov a nemôžu ho nahradiť.

A tak Rusi škrtli zápalkou, pretože ten plyn skutočne nemali kde dať. Pálenie plynu z prevádzkových dôvodov je pri ťažbe bežné, ale páliť takýto objem pri plynovode je bezprecedentné.

Nikdy som nevidela taký obrovský plynový plameň.
Jessica McCarty, expertka na satelitné snímky v Miami University

O aký objem plynu ide? Podľa odhadov ide o viac ako 4 milióny kubických metrov denne v hodnote viac ako 10 miliónov dolárov. Experti hovoria, že tento plyn mali pôvodne dostať Nemci, ale momentálne horí a vykuruje vzduch na ďalekom severe a urýchľuje globálne oteplenie.

Okrem faktu, že ak by tento objem prúdil do plynovodu, okamžite by klesli ceny plynu v Európe, toto mrhanie plynom spôsobuje aj environmentálne škody.

Gazprom nevykuruje domácnosti, ale Arktídu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa