Keď reportéri TRENDu prichádzajú k fabrike Helske Group na okraji Levoče, v diali sa zmráka, slnko už zapadá, hoci je len pol štvrtej. V bežnej živej fabrike by sme asi boli svedkami odchodu množstva áut, ktoré končia rannú zmenu. V areáli však skoro žiadne autá nie sú. Jedno práve odchádza a jedno tam ešte parkuje. Inak je veľký a celkom úhľadný priemyselný areál takmer ľudoprázdny.

Je férové povedať, že TREND sa novému majiteľovi Helske, českej firme Servis 24 LTD, ohlásil len pár hodín pred príchodom, takže nám nedokázal zabezpečiť vstup do výroby, ale len do areálu. A ten vyzerá pusto.

Na snímke výrobný závod Helske Energy Save, patriacej do investičnej skupiny Helske, v Levoči.
Neprehliadnite

Helske lákala investorov ešte v lete, keď už vedela, že má veľké finančné problémy

Vrátnik nie je veľmi zhovorčivý. Na otázku, či verí, že fabrika prežije svoju takmer klinickú smrť a zmenu majiteľov odpovedá, že nevie, ale dúfa. Škoda by bolo pekných výrobných hál a úsilia na ich výstavbu.

Pochmúrne haly

Haly naozaj zvonka vyzerajú moderne, dominuje betón, sklo a plech. Všetko v čiernych a sivých farbách, iba červený názov firmy Helske svieti doďaleka, čo pri súmraku vyzerá dosť pochmúrne.

Tak vyzerá aj nedostavaná administratívna budova. Z jej fasády veje odtrhnutá izolačná tkanina, ktorá odhaľuje izolačné panely. Zjavne budova môže za dažďa degradovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa