Tri štvrtiny nákladnej prepravy tovarov v Európe sa stále koncentrujú na cestách. Nákladná doprava po železnici tvorí len približne 18 percent. V čom sú naďalej prekážky a ako ich postupne odstraňovať hovorí pre TREND Robert Sobčák z think-tanku Supply Chain Institute (SCIN), ktorý navrhuje riešenia v oblasti udržateľnej nákladnej dopravy.

Nákladná doprava sa v Európe stále sústreďuje najmä na cesty a železnice sú v úzadí. Prečo je to tak?

Nákladná železničná doprava je považovaná za ekologické riešenie a Európa má ambíciu riešiť udržateľnosť nákladnej dopravy cez zvýšenie jej podielu, ale to sa dlhodobo nedarí.

Je to preto, že trh firiem v nákladnej doprave tento problém sám vyriešiť nedokáže a štátna správa nie je pripravená takéto systémové zmeny riadiť komplexne. Preto sa pozornosť mnohých zameriava na cestnú dopravu a náhradu spaľovacích motorov batériovým alebo vodíkovým pohonom. V nákladnej doprave je ale elektromobilita oveľa ťažší oriešok než v osobnej.

Prečo majú štáty problém s projektovým riadením systémových zmien, keď ide o nákladnú dopravu?

Nevýhodou udržateľnej dopravy je jej celoeurópska prepojenosť, potreba komplexnej infraštruktúry a zapojenie hráčov z rôznych sektorov ekonomiky. Čo sa týka európskeho prepojenia, nákladná železnica má miesto najmä v diaľkovej preprave, čo u menších štátov vždy znamená medzinárodnú prepravu. V Európe je len pomerne málo vhodných koridorov, ktoré fungujú vždy bez prekážok.

V čom sú najväčšie nedostatky?

Stačí, že niektorý štát spustí v v dôležitom koridore dlhodobú rekonštrukciu, obmedzenú kapacitu prioritne venuje osobnej železničnej doprave a firmy prejdú na cestnú dopravu. Komplexnosť infraštruktúry znamená, že nestačí postaviť hlavný koridor, pokiaľ k nemu nevieme priviesť vlaky, keď prípojné trate nemajú dostatočnú kapacitu, ak nemáme vlečky, kde nákladné vlaky naložíme, nemáme terminály, kde preložíme kontajnery z kamióna na vlak a naopak.

Čo by sa malo zlepšiť v prepojení s firmami?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa