Brusel navrhol členským štátom EÚ zavedenie cenových stropov na energie. Minimálne v prípade plynu to však nie je v záujme Slovenska. Moskva v reakcii totiž hrozí úplným odstavením dodávok. Pre časť európskych krajín to je len prázdna hrozba. Napríklad Španieli dovážajú všetok plyn zo Severnej Afriky.

No pre stredoeurópske krajiny je prerušenie ruských dodávok vážny problém. V kuloároch sa hovorí, že proti stropom na plyn je napríklad Česko, v súčasnosti predsedajúca krajina Európskej únie. Postoj Slovenska by mal byť ešte tvrdší. V našom záujme nie sú ani cenové stropy na ruskú ropu. Prípadné prerušenie jej dodávok by zrejme spôsobilo nedostatok palív.

Naopak, cenové stropy na elektrinu v slovenskom záujme sú. Vďaka atómovým elektrárňam krajina dokáže vyrábať lacnú elektrinu. Lenže kvôli predaju na burze ju domáce firmy nakupujú za astronomické ceny. S príchodom nového roka podobný osud hrozí aj domácnostiam. Pred prudkým zdražovaním ich ochráni len zásah Bruselu. Teda prijatie celoeurópskeho riešenia proti vysokým cenám energií.

Spoliehať sa na domáce nápady je mimoriadne riskantné. Vláda v najmenej vhodnom čase stratila väčšinu v parlamente. Aj prípadné dobré riešenia týchto komplikovaných problémov tak môžu stroskotať na nedostatočnej podpore poslancov. Navyše, pri spätnom pohľade na manažment pandémie je takmer isté, že súčasná koalícia žiadne dobré riešenia určite neprinesie. Stačí si spomenúť na plošné testovanie, očkovaciu lotériu či nedostatočnú pomoc zatvoreným podnikom.

Z koalície napríklad počuť hlasy za znárodnenie Slovenských elektrárni. Štát má pritom širokú paletu iných nástrojov na zníženie vysokých cien. Od stanovenia cenových stropov, cez zákaz predaju elektriny do zahraničia až po zdanenie nadmerných ziskov. Znárodnenie má byť až posledným z krajných riešení. Nie planým sľubom na získanie hlasov voličov. Znárodnenie totiž nie je žiadny jednoduchý proces, ktorý sa dá stihnúť za mesiac. Nehovoriac o hrozbe žalôb zo strany súkromných majiteľov. Prípadné prehry súdnych sporov vyjdú daňových poplatníkov na miliardy eur.

Slovensko v prichádzajúcej energetickej kríze nehrá s najhoršími kartami. Lacnú elektrinu na trh okamžite prinesie spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Rozbehnutie štvrtého krajine zabezpečí úplnú sebestačnosť. Žiaľ, ide o beh na dlhé trate a reálne zatiaľ vyzerá len plné spustenie tretie bloku na začiatku budúceho roka. V každom prípade slovenská ekonomika dokáže vyrábať lacnú elektrinu a to je v časoch energetickej krízy veľké plus.

Podceňovať netreba ani o Európsku úniu. Stále ide o jednu z najbohatších častí sveta. Slováci vďaka tomu relatívne dobre prežili finančnú krízu aj pandémiu. Najmä v porovnaní s veľkou hospodárskou krízou z dvadsiatich rokov minulého storočia, ktorá priniesla masívne prepúšťanie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa