Najnovšia analýza poradenskej spoločnosti McKinsey naznačuje, že plány nemeckej vlády na prechod od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom energie cez väčšiu záťaž elektrickej siete vôbec nebudú mať ľahký priebeh. S nemeckou energetickou transformáciou sa tak zatiaľ spája stále viac otázok ako odpovedí a nepriaznivý vývoj v analýze deklarujú na 15 ukazovateľoch.

Z informácií poradenskej spoločnosti vyplýva, že na to, aby bol energetický systém stabilný, len rozšírenie obnoviteľných zdrojov stačiť nebude. Už v roku 2025 totiž podľa jej údajov môže spotreba elektriny v špičke presiahnuť dostupnú kapacitu o 4 GW, a v roku 2030 až o 30 GW.

Aj preto by nemeckí politici zrejme mali uvažovať viac o energetickom mixe ako o pretláčaní obnoviteľných zdrojov, ktoré zrejme považujú za jediné zelené svetlo na konci tunela. „Masívne rozšírenie využívania obnoviteľných zdrojov samo osebe nepostačí, ak sa nepostavia aj plynové elektrárne, a nebude sa ďalej uvažovať aj o dočasnom pokračovaní prevádzky uhoľných elektrární,“ vyplýva z analýzy spoločnosti McKinsey.

Väčšia energetická neistota

Jeden zo šéfov spoločnosti Thomas Vahlenkamp pripomína, že ohrozenie dodávok elektriny môže značne znervózniť viaceré odvetvia. „Zo všeobecne vysokej bezpečnosti dodávok profitujú nielen súkromné domácnosti, ale aj priemysel, ktorý je v podstate závislý od stabilnej elektrickej siete,“ uvádza v analýze.

Tá poukazuje na to, že ešte v roku 2020 nemeckí spotrebitelia museli počítať s výpadkami elektriny v priemere len na 15 minút, čo sa však v nasledujúcich rokoch môže dramaticky zmeniť.

Nemecko, ktoré bolo tradične na čele v stabilite dodávok elektriny, sa môže dostať do oveľa menej príjemnej pozície. Najmä, ak bude ďalej pokračovať vo vyraďovaní jadra a všetkých fosílnych palív, čo môže dodávky elektriny už o dva roky v niektorých časoch značne ohroziť.

Analýza okrem iného poukazuje na výrazné zvýšenie cien elektriny pre domácnosti, čo je nezanedbateľný fakt, ktorý bude musieť vláda zohľadniť pri rétorike, keď bude obyvateľov presviedčať o výhodách energetickej transformácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa