Štát aj vláda chcú podporovať stavanie nájomných bytov. Developeri ani samosprávy sa však do ich výstavby nehrnú. Boja sa neistoty v legislatíve.

Pokiaľ nebude vyladený stavebný zákon a jasná štátna podpora tohto bývania, tak sa byty na prenájom stavať nebudú, zhodli sa developeri aj odborníci na výstavbu na online konferencii Development summit, ktorú zorganizovalo vydavateľstvo Jaga a Inštitút urbánneho rozvoja.

Bratislava
Neprehliadnite

Nájomné byty po slovensky nemusia byť vtip

Bytov je málo

Štát je teraz vo fáze, keď len ide zisťovať, prečo sa nájomné byty nestavajú a čo by firmy či samosprávy potrebovali na to, aby boli na tomto poli aktívnejšie. Zatiaľ sa vie to, že na Slovensku je bytov v prepočte na obyvateľov málo – a nielen nájomných.

„Na Slovensku chýba 200-tisíc bytov, v Bratislave asi 46-tisíc, aby sme sa vyrovnali v počte bytov priemeru v EÚ,“ uvádza Ladislava Cengelová, riaditeľka sekcie bytovej politiky a mestského rozvoja na Ministerstve dopravy a výstavby SR.

Navyše, na Slovensku je až 90 percent bytov v osobnom vlastníctve; len šesť percent je nájomných a z toho len tri percenta sú súkromné na prenájom. L. Cingelová dodáva, že reálne čísla nájmov budú o trocha vyššie, lebo štatistiky uvádzajú len priznané byty na prenájom, z ktorých majitelia platia aj dane.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa