Ceny bývania v Spojenom kráľovstve sa už rozhýbali smerom nadol. Svoju daň si totiž vybrali rastúce úrokové sadzby a prudko stúpajúca inflácia. Ceny klesli o 0,1 percenta, čo je prvýkrát od júna 2021, pričom priemerné náklady na dom predstavujú 293-tisíc libier (356-tisíc eur).

Hodnoty nehnuteľností sú stále o 11,8 percenta vyššie ako rok predtým, ale tempo rastu sa zmierňuje. Ukázal to najnovší Halifax House Price Index, ktorý mesačne zaznamenáva vývoj cien nehnuteľností, pričom pokrýva celú krajinu.

Očakáva sa, že toto spomalenie bude začiatkom straty dynamiky trhu s nehnuteľnosťami, ktorý počas pandémie zaznamenal boom. Domácnosti teraz čelia enormnému zvyšovaniu životných nákladov. Inflácia má na jeseň dosiahnuť viac ako 13 percent a napätie ešte stupňujú rastúce náklady na pôžičky.

Riziko recesie

Majitelia domov však dostali ďalšiu ranu, keď Bank of England (BOE) pristúpila k najväčšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb za 27 rokov a varovala pred hroziacou recesiou. Realitný portál Rightmove odhadol, že zvýšenie o 50 bázických bodov spôsobí, že mesačné splátky hypoték pre tých, ktorí si ich berú prvýkrát, dosiahnu 40 percent ich príjmov, čo je úroveň, ktorá nezaznamenali od roku 2012.

„Mesačné poklesy cien nehnuteľností budú ešte strmšie,“ povedal Tom Bill, vedúci britského rezidenčného výskumu v spoločnosti Knight Frank pre Bloomberg. „Hypotéky v posledných mesiacoch výrazne zdraželi, čo utlmí dopyt. Lacnejšie ponuky zo začiatku tohto roka vypršia a ľudia vycúvajú z obchodov s pevnou úrokovou sadzbou.“

Stále slabá ponuka

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa