Od výstavby posledného veterného parku na Slovensku (Cerová) prešlo takmer dvadsať rokov. Aj to ukazuje, že využitie vetra je v porovnaní s využívaním slnečnej energie slabé. To však podľa vedúceho energetického poradenstva Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Michala Iloviča neznamená, že sa podiel využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE) nezvyšoval. Navyše, v súčasnosti je v príprave 17 projektov.

Záujem zo strany investorov

V rámci podpory výstavby nových zdrojov na výrobu elektriny z Plánu obnovy a odolnosti SR sú v oblasti budovania veterných elektrární podporené prostredníctvom uzavretia zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku dva projekty. Tie sú v štádiu realizácie.

Ako spresňuje riaditeľka tlačového odboru a kancelárie ministra hospodárstva Mária Pavlusík, termín na dokončenie oboch projektov je do konca marca 2026. Na podporu vláda schválila 3,5 milióna eur. Realizácia týchto projektov zabezpečí inštalovaný výkon v hodnote 7,87 MW.

Od uvoľnenia takzvaného stop stavu v roku 2021 je vidieť záujem investorov o výstavbu najmä slnečných a veterných elektrární. „Potvrdzuje to pomerne rýchle vyčerpanie pridelenej kapacity zo strany prevádzkovateľa prenosovej sústavy pre tieto variabilné zdroje vo výške 577 MW,“ hovorí M. Pavlusík.

K tomuto pridelenému a rezervovanému výkonu treba pripočítať 450 MW výkonu pre lokálne zdroje, ktorý bol od roku 2022 rezervovaný prevádzkovateľmi distribučných sústav a ktorý pre lokálne zdroje určil rezort hospodárstva.

„Vzhľadom na zdĺhavé povoľovacie procesy súvisiace s posudzovaním vplyvu na životné prostredie, zvlášť pre veterné elektrárne, realizácia spomínaných projektov trvá viac rokov,“ vysvetľuje M. Pavlusík.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa