Česká vláda na rozdiel od slovenskej zmenila kurz a rozhodla sa pre vlastnú úpravu cien elektriny i plynu, s platnosťou od novembra tohto roka. Hoci české riešenie ešte nie je kompletné a vláda v ňom postupne zohľadní aj európske návrhy, analytici i odborníci z praxe takúto cestu podporujú. Energetický trh, a s ním aj tisícky firiem a domácností, by sa inak rútil do záhuby.

Hľadanie riešení aj na národnej úrovni

„Nie je na čo čakať. Je potrebné mať pripravené riešenie, ktoré môže fungovať buď samo o sebe, alebo byť komplementárne k európskemu. Takéto varianty existujú a vôbec nemusia znamenať ohrozenie solidarity. Ak nemá dôjsť k rozkladu ekonomiky a destabilizácii politického systému, treba konať,“ povedal pre portál E15.cz partner EY pre energetiku v strednej a juhovýchodnej Európe Blahoslav Němeček.

„Zastropujeme cenu silovej elektriny vrátane DPH na šiestich korunách (0,24 eura) a cenu plynu na troch korunách (0,12 eura) vrátane DPH za kilowatthodinu. Platí to pre domácnosti, živnostníkov i podnikateľov, teda pre tých, ktorí sú braní ako maloodberatelia," oznámil premiér Petr Fiala.  

Strop na silovú elektrinu bez nákladov na distribúciu vláda stanovila na 6000 CZK (244 eur) za megawatthodinu (MWh). Koncový zákazník by spolu s distribúciou mal za elektrinu platiť zhruba 7 000 (285 eur) až 9 000 CZK (367 eur) za MWh. Plyn bude na strope  3 000 CZK (122 eur) za MWh.  

„Klient bude platiť  energie do tejto určenej hranice. Čokoľvek, čo bude nad ňou, zaplatí alebo zadotuje štát,“ vysvetlil pre ČT24 fungovanie stropu energetický analytik Jan Béreš. Za rovnakú cenu budú energie nakupovať poskytovatelia verejnej služby, napríklad samosprávy, nemocnice, školy a iné inštitúcie. Tie nakúpia energie prostredníctvom štátom určeného dodávateľa.

Analytici sa zhodli. Niečo robiť treba

Celkovo by štátna pomoc všetkým maloodberateľom v Česku mohla podľa prepočtov vlády vyjsť na viac ako 130 miliárd CZK (5,3 mld. eur). Otázkou zostáva, aké budú ceny energií v ďalších mesiacoch, čo si nikto netrúfne predpokladať.

„Štát na náklady použije príjmy zo všetkých štátnych firiem, pripravovanú daň z neočakávaných ziskov a príjmy z emisných kvót," priblížil český minister financií Zbyňek Stanjura. Podľa prepočtov českej Národnej ekonomickej rady vlády by mohol štát na mimoriadnej dani pre energetické firmy získať v budúcom roku pri 60-percentnej sadzbe až 40 miliárd CZK (1,6 mld. eur).

Analytici postoj vlády vítajú. Spoločné európske riešenia totiž môžu meškať, prípadne nemusia vyhovovať všetkým štátom. To môže brzdiť schvaľovacie procesy. Český strop znamená podstatné obmedzenie vysokých útrat domácností aj malých živnostníkov, avizoval pre agentúru ČTK analytik spoločnosti XTB Jiří Tyleček. „Sú to približne polovičné ceny, než aké by platili pri aktuálnych spotových cenách na burze,“ dodal.

S novým opatrením vlády súhlasí analytik spoločnosti ENA Jiří Gavor. „Je to netrhové opatrenie, ale situácia si to skrátka vynútila. Vláda by bola jednou z mála v Európe, ktorá by výraznejšiu pomoc neposkytla,“ spresnil.  Aktuálne trhové ceny podľa neho už presahujú možnosti domácností aj firiem, ktoré vysoké náklady na energie nevládzu pokryť.

Podobne to vníma aj hlavný ekonóm Trinity bank Lukáš Kovanda. „Zastropovanie ceny elektriny sa bude týkať ako jej silovej (veľkoobchodnej) zložky, tak zložky distribučnej. Pokrývať by mala vyrobený elektrický prúd, ako aj jeho prenos sieťou až do príslušnej domácnosti,“ dodal.

Cenový strop bude jednoducho stanovený na takej úrovni, aby elektrárňam a ďalším firmám v tomto odvetví pokrýval náklady a zároveň ponechával primeraný zisk, ale pre väčšinu domácností a menších firiem by platba faktúr nemala byť už neriešiteľným problémom.

Odborníci rozhodnutie vlády prijali

Určenie maximálnych cien elektriny a plynu uvítal aj český Zväz miest a obcí. „Som rád, že sa vláda konečne posunula od úvah ku konkrétnemu riešeniu. Volali sme po tomto dlho," uviedol predseda zväzu František Lukl.

Dodávatelia energií pripravujú na zavedenie zmeny svoje počítačové systémy. Hovorca innogy Martin Chalupský pre ČTK uviedol, že straty, ktoré budú obchodníci generovať, bude hradiť štát cez operátora trhu (OTE). Najväčšia česká energetická spoločnosť ČEZ predpokladá, že odberateľom s fixovanou cenou vyššou ako vládou určený strop cenu zníži práve na vládou stanovenú cenu. Zákazníci platiaci nižšiu cenu ju budú platiť naďalej.

Rozhodnutie vlády dodá aspoň čiastočnú istotu pre ďalšie fungovanie tuzemských živnostníkov a malých podnikov, uviedla Asociácia malých a stredných podnikov ČR. Upozornila ale, že opatrenie pomôže hlavne firmám, ktorých prevádzka nie je zásadne energeticky náročná, a očakáva podobnú podporu aj pre väčšie firmy.

Cenový strop by mal platiť aj pre poľnohospodárske a potravinárske firmy, vyzvali Agrárna komora ČR, Poľnohospodársky zväz ČR a Potravinárska komora ČR.

Slovenská vláda čaká na Brusel

Slovenská vláda na čele s premiérom Eduardom Hegerom čaká pri rozhodnutí o akejkoľvek pomoci domácnostiam i firmám na Brusel. Dotýka sa to jednak avizovaného memoranda na lacnejšiu elektrinu i uzatvárania zmlúv na cenovo výhodnejší zemný plyn. Pre firmy však so žiadnymi návrhmi či riešeniami neprišla.

Európske zastropovanie cien plynu  však vláda odmieta, nakoľko by hrozilo, že v takom prípade Rusko zastaví svoje dodávky úplne.  „Len štyri krajiny podporili zastropovanie cien ruského plynu. Slovensko, podobne ako ďalšie krajiny, to odmietlo, a to z dôvodu, že by to okamžite mohlo viesť k zastaveniu dodávok a k skokovému nárastu cien na trhu s plynom,“ vysvetlil štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa