Pár dní pred príchodom nového roka prišlo k odvráteniu hrozby tvrdého brexitu. Napriek uzatvoreniu obchodnej dohody o bezcolnej preprave tovarov utrpel vzájomný obchod veľké škody. V januári export Veľkej Británie do Európskej únie klesol medziročne o 40,7 percenta na 8,1 miliardy libier. Znížil sa aj tok tovarov opačným smerov a dovoz európskych výrobkov klesol o 28,8 percenta na 16,2 miliardy libier.

Podľa britského štatistického úradu ide o najhorší mesačný prepad od doby, keď sa v januári 1997 začali tieto údaje sledovať. Ten zároveň upozorňuje, že zlé dáta za prvý mesiac zatiaľ neznamenajú vážnu katastrofu a dôležitý bude vývoj vzájomného obchodu v nasledujúcich mesiacoch.

Za súčasné zlé čísla môže neskoré uzatvorenie novej obchodnej dohody, ktorá sa zrodila až počas Štedrého večera. Teda v čase, keď už veľké množstvo firiem z obavy pred zavedením vysokých ciel vo veľkom naplnilo svoje sklady. Práve pre vytvorenie obrovských zásob analytici v úvode roka počítali s miernym poklesom vzájomného obchodu.

Tvorba zásob nezvrátila zlý trend

Počas posledných troch mesiacov minulého roka európske firmy vo veľkom v Británii nakupovali hlavne stroje, dopravné zariadenia a chemikálie. Napriek zvýšenému dopytu v týchto oblastiach pri pohľade na celkové čísla vzájomný obchod už vtedy klesal.

V poslednom štvrťroku 2020 sa z britských ostrovov vyviezol tovar v hodnote 39,8 miliardy libier. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 prišlo k poklesu o 700 miliónov libier, keďže v štvrtom kvartáli 2019 export z monarchie dosiahol hodnotu 40,5 miliardy libier.

Pokles vzájomného obchodu spôsobila pravdepodobne pandémia, ktorá počas celého minulého roka dočasne zatvárala obchody naprieč celým kontinentom. Výsledkom neustálych obmedzení je menší dopyt zo strany zákazníkov a následný pokles výroby v takmer celej Európskej únií. Minulý rok sa totiž recesii vyhlo jedine Írsko, ktoré zaznamenalo rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 3,4 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa