Medziročný rast slovenskej spotrebiteľskej inflácie (CPI) v júli zrýchlil o 0,4 percentuálneho bodu na 13,6 percenta. Ide o najmiernejšie tempo rastu od začiatku roka. Slováci s veľkou pravdepodobnosťou majú tohtoročný vrchol prudkého zdražovania za sebou. K ďalšiemu prudkému rastu rastu príde v úvode budúceho roka. Od januára začnú domácnosti platiť viac za plyn a elektrinu. Tlmiť prichádzajúce zdražovanie energií sľúbila vláda prostredníctvom špeciálnych taríf pre domácnosti. Mnoho ľudí sa dnes pýta, kedy príde vrchol prudkého rastu cien. Dôležitejšie je poznať odpoveď na inú otázku: Ako dlho bude slovenské a európske hospodárstvo trápiť vysoká inflácia. Prečítajte si, čo si myslia odborníci o vývoji najvypuklejšieho ekonomického problému súčasnosti.

Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne

Matej Horňák
Zdroj: SLSP
Matej Horňák

Áno. Miera inflácie podľa našich odhadov dosahuje práve v týchto mesiacoch svoj vrchol, pričom predpokladáme, že po zvyšok roka bude nasledovať jej postupný pokles. Vplyv na to bude mať vytrácanie sa bázických efektov, ale aj klesanie cien niektorých komodít, napríklad ropy. Po postupnom poklese dôjde k opätovnému nárastu v úvode roka 2023, keď do platnosti vstúpia nové cenové výmery pre energie. Miera inflácie však bude závisieť od toho, do akej miery, a pre akú časť spotrebiteľov sa napokon nové ceny za elektrinu, plyn či teplo premietnu do konečných cien. Toto je stále zahalené istým rúškom tajomstva.

Predpokladáme, že éra lacných energií je definitívne za nami, a tak bude istý čas trvať, kým sa na trhu nájde určitá rovnováha a trhoví účastníci sa prispôsobia zmeneným podmienkam. Otázkou – hoci skôr politickou – tiež ostáva, aký dlhý čas potrvá, kým vláda naplno premietne súčasný trhový vývoj do konečných cien pre domácnosti. Toto sa môže urobiť jednorazovo s výrazným rastom cien, ale aj postupne s rozložením do niekoľkých rokov. Vlády zatiaľ volia skôr druhú možnosť, čo potom znamená o niečo vyššiu priemernú infláciu v dlhšom časovom horizonte. V dôsledku toho predpokladáme, že nájdenie rovnováhy na trhu a normalizácia inflácie smerom k dvom percentám na Slovensku potrvá ešte asi dva-tri roky, avšak stále sa pohybujeme v prostredí vysokej neistoty.

Alexander Karšay, makroekonomický analytik Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Alexander Karšay
Zdroj: RRZ
Alexander Karšay

Nie. Dosiahne ho pravdepodobne v auguste alebo v septembri, pravdepodobne na úrovni okolo 14 percent. Ďalší nárast inflácie by teda mal byť už len minimálny. Tento výhľad predpokladá, že sa vláde podarí úspešne dotiahnuť s dodávateľmi elektriny a plynu dohody o zafixovaní cien, respektíve o ich miernom riadenom navyšovaní. V prípade, ak sa vláde tieto sľuby nepodarí naplniť, inflácia môže po prechodnom koncoročnom spomalení vystreliť v januári až k úrovni 20 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa