Zelené investície boli veľkým hitom posledných rokov. Fondy zamerané na investície a zlepšenie životného prostredia rástli ako huby po daždi, dopyt bol obrovský a objem spravovaných prostriedkov rástol geometrickým rádom.

Európa spravuje v súčasnosti najviac zelených fondov, ich objem dosahuje 2,2 bilióna amerických dolárov, čo je 79 percent z celosvetového trhu investovania do udržateľných technológií. Len za posledný kvartál roka 2021 pribudlo 113 miliárd dolárov v nových vkladoch.

Man in virtual helmet . Mixed media
Neprehliadnite

Najdrahšie chyby investorov, ktoré ľudia stále opakujú

Mnohí investori sa počas pandémie covidu-19 vrhli do zeleného investovania po hlave a počas svojej krátkej investičnej kariéry nezažili väčší pokles na trhu, práve naopak. Zelené investície podávali lepší výkon ako väčšina akciových indexov. V roku 2020 dokonca až 11 z 12 amerických udržateľných ETF fondov prekonalo výkon indexu S&P500.

Rok 2021 už taký hviezdny nebol, no stále sa dalo povedať, že polovica z týchto fondov prekonala výkon trhu. Tento rok sa však situácia úplne otočila a 11 z 12 fondov zaostáva za výkonom trhu. Neznamená to koniec výnosných zelených investícií, ale práve naopak. Je to príležitosť konečne nakúpiť za lepšiu cenu.

Každé investovanie, nielen to zelené, si vyžaduje trpezlivosť a ochotu prečkať zlé časy. Momentálne sa dobre darí energetickému sektoru, ktorý je zameraný na fosílne palivá, no nedarí sa technológiám.

V súčasnosti zúri energetická kríza a obnoviteľné zdroje energie s technológiami budú súčasťou riešenia. Všetky investičné stratégie občas čelia protivetru a slabému výkonu. Zelené investície vytvorili počas pandémie bublinu, teraz sa konečne vracajú na zem. A to je šanca pre investorov.

Zelené investičné univerzum

Na trhu existuje takmer 6-tisíc ESG fondov, ktoré spravujú viac ako 3 bilióny dolárov. Vzhľadom na to, že hlavne počas posledných dvoch rokov vznikali ESG fondy ako huby po daždi, je dobré sa zamerať len na tie kvalitné. To sú tie, ktoré majú dostatočnú veľkosť (aspoň 10 miliónov dolárov majetku), likviditu (denné obchody v objeme aspoň sto tisíc akcií fondu) a silného hráča v pozadí (mená ako BlackRock, Vanguard, Invesco...). Bonusom sú nízke poplatky za správu (ideálne menej ako 0,5 percenta ročne) a výplata hotovostnej dividendy.

Keď ceny akcií klesajú, lepšie je sústrediť sa na dlhodobý pohľad a hľadať na trhu príležitosti. Dlhodobí investori majú mnoho dôvodov participovať na zelených fondoch. Klimatická zmena zostáva hnacou silou zmeny politiky firiem, je to hlavná agenda súčasnej americkej administratívy aj ďalších vlád vo svete.

Okrem klimatických aspektov sú dôležitými faktormi aj pandémia covidu-19 a hnutia, napríklad Black Lives Matters, ktoré poukázali na nespravodlivosť a nerovnosť. Investori od spoločností žiadajú nielen maximalizáciu ziskov, ale aj zmenu environmentálneho a sociálneho prístupu, teda plnenie ESG štandardu. Jednoducho povedané, sledujú, či firma robí niečo pre zlepšenie sveta okolo seba.

Základná možnosť: opýtať sa treba v banke

Prvou a základnou možnosťou pre každého investora je opýtať sa v banke. Každá z veľkých bánk ponúka zelený, modrý alebo zodpovedný fond. Niektoré banky dokonca ponúkajú aj viacero možností, konzervatívne, vyvážené aj dynamické spoločensky zodpovedné fondy.

K týmto možnostiam investovania ponúkajú rôzne výhody, napríklad zľavu z poplatkov alebo pravidelne vyplácaný výnos. Investovať sa v súčasnosti dá už aj online a stav účtu je možné kontrolovať prostredníctvom aplikácie, ktorú ponúka už asi každá banka.

Hlavnou výhodou je jednoduchosť – investičná stratégia vopred určená, investičný proces má na starosti tím odborníkov v banke, dá sa investovať jednorazovo aj pravidelne.

Medzi takéto produkty patrí napríklad Fond pre modrú planétu od Tatra banky, ESG fond Equity Planet od VÚB Banky, Fond zodpovedného investovania od Slovenskej sporiteľne či KBC Eco Fund Climage Change od ČSOB.

Náročnejší investor si môže vybrať fondy a spoločnosti sám

Investor, ktorý si chce vybrať zo širšej ponuky a má vlastný investičný účet, môže skúmať širokú paletu ETF fondov. Výhodou je, že ide o fondy, teda diverzifikované investície s vopred určenou investičnou stratégiou. Každé ETF sa môže zamerať na iný druh firiem.

Pokiaľ neexistuje fond zameraný na konkrétne odvetvie, určite sa nájde aspoň niekoľko firiem, ktoré sa obchodujú na burze.

Zelené zdroje energie a ich efektívne využitie

Ponuka je skutočne pestrá. Obnoviteľnými zdrojmi energie sa to len začína. Ak existuje možnosť zobrať to zo širšia a investovať do obnoviteľných zdrojov energie vo všeobecnosti bez toho, aby si investor musel vyberať, môže staviť na všetky čisté zdroje energie.

Takúto možnosť ponúka napríklad fond iShares Global Clean Energy ETF, ktorý investuje do akcií 76 firiem v oblasti obnoviteľných zdrojov. Ide o najväčšie ETF zamerané na čistú energiu na svete.

Záujemca o investíciu do solárnej energie môže siahnuť po fonde Invesco Solar ETF, ktorý investuje do 52 spoločností zameraných na solárnu energiu. Ide o najväčší a najlikvidnejší solárny fond.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa