Anders Ashund vo svojej knihe Russia’s Crony Capitalism píše, že vývoj ruskej ekonomiky sa dá rozdeliť do troch dekád. V prvej, teda v 90. rokoch, dominovali reformy ekonómov z okolia Borisa Jelcina.

Privatizácia neprebehla podľa predstáv a korupcia bola obrovská. Na druhej strane trhová ekonomika vo svojom počiatočnom štádiu fungovala, existovalo súkromné vlastníctvo, hoci jeho rozdelenie bolo veľmi nerovnomerné.

Druhá dekáda, v ktorej už vládol V. Putin, zaznamenala ďalší pokrok smerom k štandardnej trhovej ekonomike. Existovali určité zakopnutia, ale vývoj išiel dobrým smerom, súkromný sektor fungoval čoraz lepšie. Počas poslednej tretej dekády po roku 2010 však prišlo k veľkej zmene.

Ako súkromné vlastníctvo prestalo byť v Rusku bezpečné

Súkromné vlastníctvo prestalo byť bezpečné. Nastala vlna znárodňovania a netransparentnej regulácie, ktorá určovala, komu sa bude dariť a komu nie. Kto si chcel udržať majetok, potreboval politické krytie, ktoré, samozrejme, stálo nemalé peniaze.

Rusko na prvý pohľad vyzerá ako silný štát, ale v skutočnosti je labilný. Prezident V. Putin oslabil inštitúcie a podriadil celú štátnu mašinériu vrátane súdov vôli Kremľa.

Kde sú bezpečné prístavy pre ruských boháčov

Kto chce mať peniaze v bezpečí, nenecháva ich v Rusku. Kde majú ruskí miliardári peniaze? Ako prvé sa ponúkajú tradičné daňové raje ako sú Kajmanské ostrovy či Cyprus. To je však len špička ľadovca.

Skutočne bohatí ľudia potrebujú viac možností a to vo veľkých kapitalistických krajinách, ktoré majú priateľské zákony, zbytočne sa nepýtajú na pôvod peňazí a majú veľký likvidný realitný a kapitálový trh. A to je USA (štáty ako Delaware či Nevada) a Veľká Británia.

Najväčším daňovým rajom je USA

Existuje množstvo daňových rajov, ktoré sú však priveľmi malé na to, aby dokázali prijať miliardy dolárov. Ak by bolo potrebné označiť za najväčší daňový raj iba jednu krajinu, bolo by to USA. V štáte Delaware je možné založiť firmu ešte jednoduchšie ako napríklad na Panenských ostrovoch. V USA je 10-krát viac schránkových firiem ako vo viac ako 40 daňových rajoch po celom svete. 

Delaware, Nevada a ďalšie štáty umožňujú jednoduché založenie spoločnosti, cez ktorú je možné prehnať miliardy investícií bez toho, aby sa vedelo, kto je skutočným beneficientom. Pravidlá sú tu podobne voľné ako na britských Panenských ostrovoch, niekedy ešte voľnejšie.

USA strčí všetky daňové raje do vrecka

V USA je desať krát viac schránkových spoločností, ako v ostatných viac ako 40 daňových rajoch po celom svete. Pre ilustráciu: v roku 2012 New York Times identifikoval budovu v meste Wilmington v štáte Delaware, kde sídli 285 000 spoločností.

Francúzsky ekonóm Thomas Pikkety vo svojom výskume z roku 2015 odhadol, že v zahraničí je uložených približne 800 miliárd dolárov z Ruska. MMF odhadol, že len v rokoch 1994 – 2011 z Ruska odišlo 780 miliárd dolárov.

Majú kamaráti amerického prezidenta 20 biliónov dolárov v Rusku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa