Rekordný počet nových prípadov na Slovensku aj v Česku

Aj v piatok hlásili viac ako tisíc nakazených. Za štvrtok pribudlo 1 184 nových prípadov nákazy koronavírusom, ich celkový počet tak vzrástol na 16 910. Laboratóriá za uplynulých 24 hodín otestovali rekordný počet 10 136 vzoriek. Z ochorenia Covid-19 sa vyliečilo ďalších 99 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom pribudli štyri úmrtia, celkový počet úmrtí na Covid-19 na Slovensku je 61.

V susednom Česku padol rekord tiež, potvrdili až 5 394 prípadov nákazy, pričom príliš vysoké hodnoty pozitívne testovaných zaznamenáva krajina už druhý týždeň po sebe. Koronavírusom sa tam nakazilo už 100 757 ľudí, aktuálne nakazených je 48 728 ľudí a vyliečilo sa 51 160. Premiér Andrej Babiš varoval obyvateľov, že pri nedodržiavaní opatrení môže nastať totálne uzavretie krajiny.

Mobilné aplikácie na sledovanie kontaktov sa prepoja
Neprehliadnite

Rekordný počet prípadov aj testov. Na Slovensku pribudlo 1 184 nakazených

SaS navrhuje možnosť začať podnikať od 16 rokov

Strana Sloboda a solidarita považuje aktívne zapojenie mladých ľudí do ekonomiky za dôležitý krok na ceste k prosperujúcej krajine, a preto navrhuje možnosť založenia živnosti už od šestnástich rokov veku. Mala to aj vo svojom volebnom programe.

Najväčším problémom je, že podľa dnešného zákona rozhoduje o možnosti podnikať od 16-tich rokov súd. Avšak tento proces je zdĺhavý a neefektívny. Zmena živnostenského zákona bude prínosom nielen pre mladých ľudí, ale v konečnom dôsledku aj pre celú ekonomiku. Navyše, podnikať od 16 rokov je vo svete úplne bežné,“ uviedol predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič.

37. rokovanie vlády SR
Neprehliadnite

Podľa SaS by malo byť založenie živnosti možné od 16-tich rokov

Hrozí uzavretie regiónov pre pandémiu

O uzatváraní konkrétnych regiónov vykazujúcich naďalej vysoko rastúci počet infikovaných sa zatiaľ nerozhodlo, avšak je možné, že sa to v blízkej dobe udeje. „Táto otázka je na stole,“ pripustil predseda vlády I. Matovič po piatkovom mimoriadnom rokovaní vlády.

Naozaj sa budeme musieť zaoberať tým, ako to riešiť, ústredný krízový štáb bude musieť prijať rozhodnutie, čo robiť v situáciách, keď nám choroba bujnie,“ povedal Matovič v súvislosti so stavom na Orave.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa vyjadril, že situácia vôbec nie je stabilizovaná. Očakáva, že počty infikovaných budú dramaticky rásť a počas budúceho týždňa sa prekoná hranica 1 500 nových prípadov za deň.

Vojaci počas pandémie
Neprehliadnite

Pri zvládaní lokálnych ohnísk nákazy i chodu nemocníc pomôže skoro 300 vojakov

O funkciu generálneho prokurátora sa pobije sedem adeptov

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov. Uchádzačmi sú prokurátor Generálnej prokuratúry SR Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, ďalej prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Juraj Kliment. Nominácie sa v piatok uzavreli.

Parlament má voliť kandidáta na šéfa prokurátorov na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Ešte predtým majú prejsť kandidáti verejným vypočutím pred ústavnoprávnym výborom, ktoré je naplánované na 19. a 20. novembra. Generálneho prokurátora vymenuje prezidentka SR.

Na snímke budova, v ktorej sídli Generálna prokuratúra SR na Štúrovej ulici v Bratislave 15. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

O post šéfa Generálnej prokuratúry sa uchádza sedem kandidátov

V Moskve sa rokuje o prímerí v Náhornom Karabachu

Arménsko a Azerbajdžan na základe pozvánky od ruského prezidenta Putina začali v piatok v Moskve prvé rokovania na vysokej úrovni po takmer dvoch týždňoch bojov v oblasti sporného regiónu Náhorný Karabach. Etnicky arménska oblasť sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch. Ako nezávislý štát ho neuznáva žiadna krajina, a to ani Arménsko. Konflikt si v minulosti vyžiadal približne 30-tisíc obetí na životoch a boje opätovne vypukli 27. septembra.

Azerbajdžanská armáda obsadila v Karabachu niekoľko obcí vrátane lokality Hadrut. Arménska strana to vzápätí poprela. Velenie azerbajdžanskej armády súčasne v piatok oznámilo, že pod paľbu „arménskej strany“ sa dostalo viacero lokalít v pohraničnej oblasti. Obnoveným konfliktom v Náhornom Karabachu sa bude 12. októbra zaoberať Rada EÚ.

KK18 Stepanakert - Na snímke požiar v obytnej zóne po ostreľovaní azerbajdžanským delostrelectvom počas bojov medzi arménskymi a azerbajdžanskými vojenskými jednotkami v samozvanom regióne Náhorný Karabach 4. októbra 2020 v Stepanakerte. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev v nedeľu žiadal, aby Arménsko stanovilo časový plán stiahnutia sa z enklávy Náhorného Karabachu a okolitých azerbajdžanských území. Jeho krajina podľa neho nezastaví vojenské akcie, kým k tomu nedôjde. Pri tomto konflikte po
Neprehliadnite

V Moskve sa rokuje o prímerí v Náhornom Karabachu, OSN sa obáva o osud civilistov