Vzdelávanie na Slovensku nie je zadarmo. Ročné štúdium pre jedného žiaka na základnej škole stojí 1400 eur, na gymnáziu 1600 eur, na strednej odbornej škole od 1800 do takmer 3200 eur, na konzervatóriu dokonca až 4800 eur.

Tieto peniaze vyberá štát vo veľkej miere od zamestnancov (viac v tomto blogu). Stojí však aj čas, o ktorý prichádzajú mladí ľudia a ktorý by mohli lepšie využiť.

Preto je dôležité opýtať sa, či je normálne, aby študent po 18 rokoch štúdia (9 rokov základná škola, 4 roky stredná škola, 5 rokov vysoká škola) zostal nezamestnaný. Je to skôr príklad neefektívnosti používania peňazí z našich daní a mrhania času mladých ľudí.

Je to dôkaz, že to, čo sa učí, sa nestíha prispôsobovať tomu, čo vyžaduje doba. Namiesto zmien osnov sa žiaľ študenti dočkali dvoch zmien ministrov a teda už tretieho ministra v kresle počas pôsobenia súčasnej vlády. Priepasť medzi tým, ako by malo vyzerať naše školstvo a ako v skutočnosti vyzerá sa len prehĺbila.

Je potrebné spomenúť ešte jeden zdroj nákladov. Sú nimi výdavky spojené so študijnými pomôckami, knihami, zošitmi, dopravou, internátom a aj so študentským životom.

Mnoho študentov stredných a vysokých škôl si na tieto výdavky privyrába. Pred voľbami je dobré pripomenúť, že súčasná ľavicová vláda sa ich rozhodla oberať o časť ich peňazí z brigád cez vysoké odvody.

Kto na toto doplatil najviac? Študenti z chudobnejších rodín, ktoré nemohli finančne podporiť štúdium svojich detí na vysokých školách. KDH sa snažilo bojovať s touto šikanou a dosiahlo úspech.

Pre študentov sa nám podarilo vybojovať, aby si mohli privyrábať do 200 eur mesačne bez strhávania vysokých odvodov. To je však len čiastkový úspech. Vláda však zabudla na to, že väčšina študentov sa snaží zarobiť si na celý rok počas letných prázdnin.

Ak si napríklad študent privyrobí počas augusta viac ako 200 eur, tak mu štát zoberie 25 centov z každého ďalšieho eura, čo mu dá zamestnávateľ.

Zamestnanec4b
Zamestnanec4b

Vieme, že nie všetci rodičia si môžu dovoliť dávať svojim deťom peniaze na všetky ich výdavky spojené so štúdiom. Navrhujeme preto, aby si študenti mohli cez letné prázdniny zarobiť dvojnásobok toho, čo cez školský rok.

Znamenalo by to nárast možnosti zarobiť si bez odvodov z 200 na 400 eur počas júla a rovnako počas augusta. Pre štátny rozpočet by to bol len zanedbateľný výpadok, pre študentov a ich rodičov by to však bol citeľný prínos.

Zároveň by to pomohlo aj zamestnávateľom, ktorým by sa znížila byrokracia a zvýšila by sa tým ich motivácia zamestnávať študentov na letných brigádach.

Za tie isté peniaze a ten istý čas v škole by mladí ľudia na Slovensku mohli dostávať oveľa lepšie vzdelanie. Stačilo by, ak by sa učilo menej nevyužiteľnej teórie a viac praktických vecí do života.

Štát by mal dávať viac financií do odborov, z ktorých sa dá dobre zamestnať alebo začať podnikať a menej do tých, ktoré produkujú nezamestnaných. Škola by sa tak mohla stať zaujímavejšou a užitočnejšou.

Dá sa to, ak vláda nechcela študentov len dobehnúť, ale snažila sa im poskytovať služby na úrovni.

Ak vás blog zaujal, môžete ho veľmi jednoducho podporiť kliknutím na vybrali.sme.sk a na "hlasuj". Ďakujem.

Miloš Moravčík