Spoločný podnik slovenského Chemosvitu a fínskej firmy Ab Rani Plast Oy, ktorý vyrába elektrofólie pre kondenzátory, má za sebou mimoriadne úspešný rok.

Dosiahol najvyšší čistý zisk v histórii firmy 5,9 milióna eur, čo bol medziročný rast o 160 percent. Tržby firmy Terichem Tervakoski zo Svitu vzrástli o vyše šesťdesiat percent, na 52 miliónov eur.

V Európe je spoločnosť jedinou, ktorá základné fólie nielen vyrába, ale ich aj metalizuje. Jej konkurencia vykonáva buď jednu, alebo druhú činnosť.

Ingrid Benčová, riaditeľka, Rettenmeier Tatra Timber
Neprehliadnite

Píle z Liptova sa vďaka stavebnému boomu darilo. Developerov vyzýva, aby viac používali drevo

Na vlne rastu

V rokoch 2019 a 2020 objem predaja spoločnosti Terichem stagnoval. Dôvodov bolo viacero – nevyriešené otázky súvisiace s brexitom, obchodná vojna medzi USA a Čínou, ako aj obmedzenia výroby a narušenie zásobovacích reťazcov súvisiace s pandémiou.

„V dôsledku vyššie uvedených vplyvov došlo k pozastaveniu alebo odloženiu viacerých investičných projektov, v ktorých sa cez subdodávky komponentov umiestňujú naše výrobky,“ opisuje pre TREND situáciu z minulosti finančný riaditeľ Terichemu Ladislav Dulovič.

Po čiastočnom vyriešení uvedených negatívnych okolností sa vlani prejavil vplyv odloženej spotreby a dynamicky sa zvýšili požiadavky odberateľov na výrobky firmy. Tento trend pokračuje podľa finančného riaditeľa aj v roku 2022 a odberatelia avizujú, že bude pokračovať aj v ďalších rokoch.

Nominácie TREND Firma roka 2022

Uvedený trend má priamy súvis so strategickými cieľmi EÚ vrátane rozvoja e-mobility a prechodu na obnoviteľné zdroje energie nahrádzaním fosílnych zdrojov.

Klientmi veľké korporácie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa