Pandémia koronavírusu doznievala aj počas roka 2021 a významne ovplyvňovala trh mobilných operátorov. Mnohé firmy fungovali v režime home office a výučba v školách formou dištančného vzdelávania. Tento trend pokračoval aj v nasledujúcom období, čo v konečnom dôsledku prinášalo mobilným operátorom množstvo nových príležitostí.

Firmy z z top 20 vlani utŕžili celkovo viac ako 2,2 miliardy eur, čo takmer o 33 miliónov eur viac, ako v roku 2020. Skokanom roka je firma Telecom servis, ktorej tržby vzrástli oproti roku 2020 o takmer 160 percent na viac ako 14 miliónov eur. Jednoznačným lídrom z pohľadu tržieb ostáva spoločnosť Slovak Telekom, ktorá za vlaňajšok utŕžila viac ako 730 miliónov eur a zisk zvýšila medziročne o polovicu na viac ako 143 miliónov eur.

Slovak Telekom s poklesom zákazníkov

Slovak Telekom vlani modernizoval svoje portfólio paušálov. Vylepšoval aj digitálnu televíziu Magio Go, do ktorej pribudli 4K kanály, no rozširoval aj svoju 5G sieť. Operátor sa môže pochváliť aj novým portfóliom pevného internetu, poskytovaním eSIM kariet, a do svojej ponuky smartfónov zaradil novinku v podobe čínskej značky OPPO.

Posledné investície Slovak Telekomu putujú do budovania optickej siete a rok 2021 nadviazal na tento trend. Ambíciou spoločnosti je pokryť milión domácnosti v strednodobom horizonte a v roku 2021 sa podarilo opäť priblížiť tomuto cieľu. Slovak Telekom buduje optiku výrazným tempom už tri roky, pričom každý rok sa mu darí vybudovať viac ako 100-tisíc nových prístupov.

Ku koncu vlaňajška dával k dispozícii pokrytie 882-tisíc slovenským domácnostiam. Na jar 2021 sa Slovak Telekomu podarilo vstúpiť do spolupráce s Orange Slovensko a získať tak prístup k ďalším približne 70-tisíc domácnostiam. Dostupnosť služieb Telekomu na optických sieťach sa tak zvýšila na 952-tisíc domácností.

V oblasti mobilných technológií pokračoval Slovak Telekom v budovaní novej generácie 5G siete. Zatiaľ čo koncom roka 2020 bola k dispozícii v ôsmich lokalitách hlavného mesta, v januári a februári sa rozbehla výstavba a uvádzanie aj v ďalších jeho častiach. Od júna 2021 rozšíril výstavbu aj za hranice Bratislavy do okolitých obcí. Celkovo Telekom pokryl už 25 obcí v Bratislavskom a Trnavskom kraji, poslednou lokalitou v roku 2021 bolo Bernolákovo.

Rozšírila sa aj podpora 5G telefónov. V prvých dňoch poskytovania 5G siete bolo podporovaných 12 modelov od piatich výrobcov. V priebehu roka sa podpora viac ako strojnásobila a na konci roka 2021 bolo podporovaných už 39 modelov.

V priebehu tohto roka sa aj Slovak Telekom pripojil k ďalším operátorom, ktorí boli z dôvodu zvyšujúcich sa nákladov nútení zdražovať svoje služby. Telekom sa však s počtom 2,14 milióna aktívnych používateľov v druhom kvartáli 2022 prepadol na tretie miesto. Dôvodom tejto zmeny je najmä postupný odchod klienta s približne 200-tisíc M2M SIM kartami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa