Už. 7. októbra spozná široká verejnosť aj odborníci laureátov prestížnej ceny CE ZA AR 2021 od Slovenskej komory architektov.

Do súčasného 20. ročníka nominovala medzinárodná odborná porota 18 diel z celkovo 81 prihlásených projektov z celého Slovenska. Medzi nimi sú napríklad bytové a rodinné domy, byty, interiéry či priemyselné budovy.

Predseda medzinárodnej poroty Peter Moravčík v júli uviedol, že dobré architektonické dielo vzniká v symbióze investora, architekta a realizátora. Tento rok je podľa neho výrazné najmä nasadenie architektov.

Hovoríme o nasadení nielen nad rámec štandardného, ale dokonca nad rámec nadštandardného, vloženie sa do vecí za hranicu zmluvných povinností či dohodnutého honorárového pokrytia. Všetko v prospech dokonalého prevedenia diela,” zhodnotil P. Moravčík.

Kategória rodinné domy

1. Dom pre rodinu s domácimi zvieratkami v Bratislave (Sadovsky Architects, krajinná architektúra Laba štúdio)

Dom pre rodinu s domácimi zvieratkami v Bratislave (Sadovsky Architects)
Zdroj: CE ZA AR
Dom pre rodinu s domácimi zvieratkami v Bratislave (Sadovsky Architects)

Svahovitý pozemok, jeho tvar a reliéf vyústili do návrhu dvojpodlažného domu, ktorý rešpektuje intimitu rodiny. Vonkajší priestor je oddelený betónovým múrom, odľahčený zaujímavými otvormi. Dom je introvertný s vnútorným usporiadaním priestorov, ktoré vyplynuli z potrieb klienta.

Interiér je prepojený s exteriérom a naopak. Konceptom je tradičné rozdelenie na dennú časť domácnosti – obývacia izba s priestrannou kuchyňou a jedálenským stolom presvetlený svetlíkom. Druhé podlažie patrí spálňam a tichej časti domu. Priestor záhrady tvorí imaginárny „ochranný“ prstenec okolo domu.