Vláda ani Flybe nezverejnili finančné podrobnosti dohody. Obe strany však naznačili, že pôjde o odklad daní zo strany štátu a ďalšie investície od akcionárov spoločnosti.

Ministerstvo financií zároveň uviedlo, že „prehodnotí daň v leteckej doprave s cieľom zabezpečiť posilnenie regionálneho spojenia".

Konzorcium Connect Airways, ktoré prevzalo stratového dopravcu pred rokom, uviedlo, že záchranný balík zahŕňa aj prísľub ďalších investícií od akcionárov.

Protest British Airways

Willie Walsh, riaditeľ IA, materskej spoločnosti British Airways, však v stredu zaútočil na vládny plán podpory pre Flybe a označil ho za zneužitie verejných prostriedkov. Podľa W. Walsha za zlý manažment leteckej spoločnosti teraz zaplatia daňoví poplatníci. „Je to očividné zneužitie verejných prostriedkov,“ uviedol v e-maile.

Oveľa väčšia letecká spoločnosť BA totiž na niektorých trasách súťaží aj s Flybe, v ktorom majú svoj podiel (ako jeden z členov konzorcia) aerolínie Virgin Atlantic, dlhodobý rival BA.

W. Walsh tiež napísal list ministrovi dopravy Grantovi Shappsovi, v ktorom zdôraznil svoje obavy z dohody s Flybe.

Vláda sa pod tlakom splnenia svojho predvolebného sľubu o zlepšení dopravného spojenia mimo Londýna dohodla na pomoci Flybe, na rozdiel od septembra minulého roka, keď nepodnikla žiadne kroky na záchranu oveľa väčšej cestovnej kancelárie Thomas Cook.

Doplatili na tvrdú konkurenciu

Flybe spája menšie britské mestá ako Southampton a Newcastle. Viac ako polovicu liniek predstavujú domáce lety z miest mimo Londýna. Aerolínie ročne prepravia zhruba osem miliónov cestujúcich a zo svojich britských základní lietajú na 71 letísk doma aj v Európe, vrátane írskeho Dublinu, Corku a severoírskeho Belfastu.

Konzorcium Connect Airways, na čele ktorého sú Virgin Atlantic, zahŕňa aj investičnú spoločnosť Cyrus a špecialistu na infraštruktúru Stobart.

Flybe doplatili na tvrdú konkurenciu a oslabenie dopytu pre neistotu spojenú s odkladaním brexitu. Menšie letecké spoločnosti sú tiež viac vystavené negatívnemu vplyvu nestálych cien palív a výkyvov libry ako ich väčší súperi.

Premiér Boris Johnson po rozhodnutí o pomoci uviedol, že spoločnosť Flybe je dôležitá pre dopravné spojenia v regiónoch a vláda urobí, čo je v jej silách, aby jej pomohla.