V areáli niekdajšej cementárne na periférii Banskej Bystrice vyrástol v posledných rokoch jeden z najväčších závodov na recykláciu plastových PET fliaš v strednej Európe. Dvojica podnikateľov na plastový trh vstúpila pred viac ako dekádou cez dieru v obchode s odpadom. Dnes, už pod krídlami jednej z najväčších recyklačných skupín v Európe, prevádzkujú závod s modernou recyklačnou linkou, ktorý je jedným z najväčších zamestnávateľov v metropole stredného Slovenska.

Firme Greentech sa vďaka premyslenej investičnej stratégii a silnému medzinárodnému partnerovi podarilo naštartovať raketový rast tržieb. Kým ešte v roku 2018 nepresahovali ani 4,5 milióna eur, vlani sa podľa predbežných odhadov blížili k hranici dvadsiatich miliónov eur. Napriek tomu, že posledná veľká investícia do recyklačnej linky bude dokončená až tento rok, firma neskrýva ďalší investičný apetít.

Kapacita presahuje Slovensko

Prístavba novej haly a v nej umiestnená rozsiahla výrobná linka na triedenie, čistenie a drvenie použitých PET fliaš. Taký rozsah má približne dvanásť miliónová investícia, ktorá areál niekdajšej cementárne premenila na recyklačné centrum.

„Na začiatku sme sa dostali zo zelenej lúky na najväčšiu kapacitu recyklácie v strednej Európe. Keď sme ju spustili, bola to jedna z najmodernejších liniek na svete,“ hovorí Michal Figúr, konateľ spoločnosti Greentech. Investícia je dnes ukončená približne do dvoch tretín a s jej finalizáciou sa počíta v septembri.

Recyklačné stredisko spoločnosti Greentech Slovakia na plast v Banskej Bystrici.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Recyklačné stredisko spoločnosti Greentech Slovakia na plast v Banskej Bystrici.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa