Pokles aktivít, prepúšťanie, výpadky v príjmoch... S dôsledkami pandémie nového koronavírusu zápasí najmä cestovný ruch, no hneď za ním sú to súvisiace ubytovacie služby. Tvrdú ranu udelila koronakríza aj službe Airbnb, sprostredkovávajúcej ubytovanie v domácom prostredí.

Na jar úplne pozastavila marketingové aktivity, znížila počet zamestnancov až o štvrtinu, celkovo šlo o 1 900 osôb. Generálny riaditeľ firmy Brian Chesky v liste zamestnancom odôvodnil, že škrty boli potrebné na to, aby spoločnosť prežila, kým ľudia nezačnú znova cestovať. Očakávajú pokles príjmov v aktuálnom roku o viac ako polovicu. 

1052001922
Neprehliadnite

Airbnb má stámiliónovú stratu. Náklady sú čoraz vyššie

Platforma Airbnb s koreňmi v USA pôsobí v mnohých krajinách sveta, medzi nimi aj na Slovensku. Podľa odhadov bola začiatkom roka 2020 v Bratislave k dispozícii na prenájom cez tento portál zdieľaného ubytovania zhruba tisícka bytov, ďalších štyritisíc v zvyšných častiach Slovenska. Priemerná cena za izbu na noc bola 50 eur. Prudký pokles nových rezervácií nastal aj u nás už vo februári. Dáta CNBC hovoria o tom, že rezervácie naplánované na mesiac apríl 2020 zrušilo až 95 percent hostí.

Lepší júl

Mierne zlepšenie však spoločnosť Airbnb začala celosvetovo cítiť v júli. Bolo to po tom, ako predstavila iniciatívu na podporu cestovania na krátke vzdialenosti. Do karát jej hral aj fakt, že krajiny postupne uvoľnili obmedzenia začiatkom leta. Pomôcť mohlo aj to, že niektorí turisti sa snažili vyhnúť sa hotelom a dali prednosť ubytovaniu v súkromí.

Róbert Chovanculiak
Neprehliadnite

Ekonóm: Radšej zregulujme politikov ako Uber a Airbnb

V júli si podľa údajov Airbnb zákazníci rezervovali viac ako milión prenocovaní za jediný deň. Túto hranicu prekonali prvýkrát od 3. marca.

Prepad pri ubytovaní spôsobom Airbnb však v týchto dňoch hlási Praha. „Obsadenosť sa blíži bežnej zimnej sezóne,“ hovorí podľa českých Hospodářskych novín (HN) Matěj Koutný, predseda Českej asociácie poskytovateľov ubytovania v súkromí, s dôvetkom, že práve letné mesiace bývajú oveľa silnejšie. V utorok (25.8.) asociácia zverejnila aktuálne čísla, ktoré ukazujú, že počet ponúk oproti minulému roku klesne až o tretinu.

Airbnb
Neprehliadnite

Praha sa snaží utiahnuť uzdu službám Airbnb. Zmeny majú šancu prejsť na vláde

Praha vlani na svojom území evidovala asi 13-tisíc ponúk krátkodobých prenájmov. Polovica bola skôr jednorazová, druhá na celý rok. Podľa M. Koutného totiž „niektorí majitelia prepadli panike a prešli na dlhodobé prenájmy.“

Celkovo sa cez Airbnb vlani ubytovalo v Prahe 500-tisíc ľudí. Tento rok ich bolo zatiaľ necelých 89-tisíc. Z celkového počtu bytov v centrálnej mestskej časti Praha 1 spolupracuje s Airbnb 12 percent.

Regulovať či uvoľniť?

Ďalší úbytok služieb domáceho ubytovania môže údajne prísť potom, ako sa pražskému magistrátu podarí presadiť reguláciu týchto služieb.

Spolu s ďalšími mestami ako sú napríklad Český Krumlov či Karlove Vary ide Praha aj ďalej a tlačí na ministerstvo pre miestny rozvoj, aby štát umožnil ešte viac regulovať Airbnb. Obmedziť chcú napríklad počet dní v roku, kedy je možné krátkodobé prenájmy ponúkať.

1052001922
Neprehliadnite

Vírus odstavil Airbnb biznis. Trh s dlhodobým nájmom zaplavili prázdne byty

Opačný postup v čase koronakrízy  zvolili iné európske mestá. Príkladom je Katalánsko a jeho metropola Barcelona, kde roky bojovali proti Airbnb a túto službu nechceli povoliť. Kvôli poklesu zahraničných turistov pre pandémiu Covidu-19 však katalánska vláda svoj prístup otočila. Koncom júla oficiálne povolila prenájom bývania prostredníctvom Airbnb.

Aj Airbnb urobila opatrenia

Platforma Airbnb nedávno prijala niekoľko opatrení v boji proti koronavírusu. Už začiatkom júna vydala aj odporúčania pre dezinfikovanie prenajímaných priestorov. Potom napríklad zakázala  domáce párty, aby sa obmedzili zhromaždenia ľudí. Z filtrov pri vyhľadávaní voľného ubytovania zmizla kolónka „priateľský k podujatiam“ a „povolené párty a podujatia“.  Kapacita prenajímaných miest je obmedzená na najviac 16 ľudí.

„Zavedenie globálneho zákazu párty a podujatí je v najlepšom záujme verejného zdravia,“ uviedla spoločnosť Airbnb vo svojom stanovisku. Zároveň varovala, že ak niekto z používateľov služby stanovené pravidlá poruší, spoločnosť podnikne právne kroky.