Jediný verdikt delí od dlhoročného pobytu za mrežami človeka z mafiánskych zoznamov – Mariana Kočnera. Jeho osud má v rukách Najvyšší súd SR, ktorý bude o pár dní rozhodovať o odvolaní v prípade miliónových zmeniek televízie Markíza. Pojednávanie je naplánované na 15., respektíve 16. decembra, pôvodne sa malo pojednávať už v novembri, no zasadnutie súdu ovplyvnila pandémia nového koronavírusu. Spolu s Kočnerom sa postaví pred súd niekdajší minister hospodárstva a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko. Obom hrozia v prípade dlhoročné tresty za mrežami, pričom zatiaľ je známy iba neprávoplatný verdikt Špecializovaného trestného súdu, ktorý im vymeral po devätnásť rokov.

Pocit beztrestnosti, chamtivosť či vlastný svet plný vplyvných kontaktov a peňazí, aj tak vyzeralo fungovanie M. Kočnera. Keby však nebol podnikol okatý „biznis“ so zmenkmi, nemusel by spoza mreží sledovať začiatok vlastného konca. Rozsiahle vyšetrovanie pri zmenkách odhalilo aj ďalšie nekalé aktivity kontroverzného podnikateľa, ktorý desaťročia hýbal spoločnosťou na najvyšších miestach. M. Kočner je okrem iného obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V kauze už padol prvostupňový rozsudok, ktorý M. Kočnera oslobodil. Po odvolaniach bude o definitíve rozhodovať Najvyšší súd. Do väzby ho poslalo práve obvinenie v kauze zmeniek. Medzičasom sa naplno rozbehlo aj vyšetrovanie v iných prípadoch.

Miliónový kšeft

Pre M. Kočnera to na začiatku kauzy vyzeralo priam idylicky. Bol rok 2015, keď len tak medzi rečou spomenul, že jedna z jeho firiem vlastní zmenky, ktorými sa vraj urovnal spor okolo Markízy na konci deväťdesiatych rokov minulého storočia. O rok neskôr začal ich vyplatenie vymáhať v civilných sporoch na bratislavskom okresnom súde.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa