Medziročné zdražovanie tovaru a služieb sa po aprílovom viac ako 20-ročnom maxime na úrovni 11,8 percenta pravdepodobne ešte neskončilo. Zrýchľovanie inflácie by malo pokračovať v nasledujúcich mesiacoch a kulminovať by mohlo v lete.

Ročná inflácia by sa v takom prípade mohla pohybovať na úrovni okolo desiatich percent, no existujú aj obavy z vyššieho rastu cien, predpokladajú ekonomickí analytici. Aktuálne zdražovanie je dôsledkom zvyšovania cien ropy, energií a mnohých kľúčových agrokomodít na svetových trhoch.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ešte v marci podpísalo so zástupcami obchodu Deklaráciu o cenovej stabilite potravín a táto deklarácia podľa rezortu funguje.

„Medzimesačný prieskum cien sledovaných trinástich druhov potravín exaktne dokázal, že podpis Deklarácie o cenovej stabilite potravín mal zmysel a obchodníci dobrovoľne dodržiavajú to, čím sa zaviazali, teda nedvíhajú svoje predajné ceny rovnako rýchlo ako sa dvíhajú nákupné ceny,“ povedal minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (na snímke v strede).

„Ich cena sa zvýšila o 1,5 percenta z dôvodu zvyšujúcich sa výrobných vstupov, inak by potravinári šli pod výrobné náklady,“ vysvetlil. Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka boli rastúce ceny potravín zodpovedné za tretinu medzimesačnej a viac ako pätinu medziročnej inflácie. Dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila z 12 na 14,3 percenta, medzimesačne to bolo zvýšenie o 2,6 percenta.

Zdražovanie stavebnín a verejné obstarávanie

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vydal všeobecné metodické usmernenie k uzatváraniu dodatkov k zmluvám.

Vzniklo v súvislosti s otázkami, kedy a za akých zákonných podmienok je možné uzatvárať dodatky k zmluvám, ktorých dohodnutá suma nestačí na financovanie diela pre nárast cien stavebných materiálov.

V materiáli sú podľa ÚVO zapracované aj podklady od samotných verejných obstarávateľov zastúpených Úniou miest Slovenska. Na pracovnej úrovni metodické usmernenie odkonzultovali so zástupcami Európskej komisie.

Nové emisné normy pre autá v EÚ

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa