Mať 122 miliárd dolárov na konte znamená, že človek si pokojne môže povedať, že je dostatočne „zahojený“. Do konca života by nemusel slamku preložiť, len si užívať zarobené peniaze. V rebríčku Bloomberg Billionaires Index sa s takouto sumou momentálne na štvrtej priečke nachádza zakladateľ a bývalý generálny riaditeľ Amazonu Jeff Bezos.

Okrem tohto umiestnenia sa však môže popýšiť titulom, ktorý mu už nikto nikdy nevezme: svojho času bol vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekročil magickú hranicu čistej hodnoty majetku 200 miliárd dolárov.

Majetok: 122,4 mld. $
 70,2 mld. $
Krajina: USA
Vek: 58
Oblasť: informačné technológie

Istý čas figuroval aj ako najbohatší muž planéty, túto priečku však už okupuje Elon Musk. Obrovské príjmy mu každopádne zarobil jeden z najväčších internetových obchodov na svete. J. Bezos stále vlastní jedenásť percent akcií Amazonu, čo tvorí viac ako 90 percent jeho majetku. Podľa medializovaných informácií od roku 1997 získal až 27 miliárd dolárov predajom akcií spoločnosti.

J. Bezos sa nenarodil v bohatej rodine. Jeho rodičia mali sedemnásť a osemnásť rokov, keď prišiel na svet. Na začiatku svojho života pracoval na ranči starých rodičov v Cotulle v Texase. Absolvoval Princetonskú univerzitu v roku 1986, získal titul z elektrotechniky a informatiky. Pracoval pre niekoľko spoločností vrátane IBM, Andersen Consulting a Bankers Trust, kde sa veľa naučil o technológiách, ako aj o bankovníctve a investíciách.

Svetový miliardár z garáže

V roku 1993 sa rozhodol založiť vo svojej garáži online webovú stránku predávajúcu knihy. Presvedčil priateľov a rodinu, aby do nej investovali, no varoval ich, že jeho podnikanie na 70 percent skrachuje. V tom čase len málo ľudí verilo, že predaj kníh online predbehne kamenné kníhkupectvá. No internetový obchod sa rýchlo rozbehol, spoločnosť expandovala.

Firma sa presťahovala z garáže a v roku 1998 sa J. Bezos rozhodol posunúť od oblasti predaja kníh aj k inému spotrebnému tovaru, až k elektronike a potrebám pre domácnosť. Kúpil niekoľko ďalších malých podnikov, aby pomohol Amazonu rýchlo rásť. Už v roku 2020 tržby Amazonu dosiahli neuveriteľných 386 miliárd dolárov.

Posledné dva roky covidovej pandémie online obchodu vyslovene priali, z čoho ťažil aj Amazon. V treťom štvrťroku 2022 mu tržby medziročne vzrástli o pätnásť percent, na 127,1 miliardy dolárov. V roku 2021 mal tržby 470 miliárd dolárov. 

Vesmír na dosah ruky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa