Keď sú ľudia nespokojní, stačí malá zápalka, aby sa rozhorel veľký plameň. Podhubie pre sociálne nepokoje je pri slabom ekonomickom raste vysoké všade na svete. Mnohí politici si to neuvedomujú, no práve ekonomika vždy rozhoduje o rozsahu sociálneho zmieru. A tá súčasná nevyzerá dobre.

Amazon
Neprehliadnite

Covid-19 spečatil nástup štvrtej technologickej revolúcie

Kým optimistické prognózy slovenských ekonomických inštitúcií hovoria o poklese HDP v tomto roku asi o osem percent, zahraničné sú pesimistickejšie. Európska centrálna banka vidí pokles smerujúci k najhorším predpokladom na úrovni dvanásť percent. Svoju prognózu aktualizovala aj francúzska vláda s očakávaným prepadom o jedenásť percent. Slovenská otvorená ekonomika utrpí ešte viac. A možno aj na dlhšie obdobie.

Americký úrad pre rozpočet prišiel s ďalším neblahým výpočtom. Bude trvať dekádu, kým sa stratia následky koronakrízy. Nepôjde o žiadny návrat do normálu v tvare písmena V. Dekádu po finančnej kríze z roku 2008 tak svet dostal do vienka ďalší silný a vlečúci sa ekonomický problém.   

Korona
Neprehliadnite

Kto budú víťazi a porazení koronakrízy v maloobchode

Kým na krízu spred desiatich rokov doplatili najmä banky, teraz bude záber spoločností, ktorých biznis sa štrukturálne zmení, väčší. Doprava, cestovný ruch či maloobchod sú odvetvia, kde nízke ziskové marže nevedia kompenzovať riziko súvisiace s novým koronavírusom. Kým trh verí, že vakcína či liečba tu bude čoskoro, nová zdravotnícka štúdia ukázala, že jeden z najväčších adeptov na účinný liek, remdesivir, nie je taký účinný, ako sa myslelo. Táto situácia sa môže opakovať aj s vakcínami.

Záber firiem, ktorých biznis sa štrukturálne zmení, bude veľký
 

Bude trvať pár rokov, kým sa nájde efektívny liek na boj s koronavírusom. Medzitým sa pravdepodobne vyskytne niekoľko nových vĺn epidémie. A ak sa nevyskytnú, bude to len preto, že sa zavedie silné sociálne odlúčenie. S ešte silnejším ekonomickým dosahom. Biznis založený na sociálnom kontakte s minimálnymi ziskovými maržami stojí pred problémami prežitia.

Kancelária
Neprehliadnite

Vychádzajúce technologické hviezdy nezastavil ani koronavírus

Každý motivujúci manažér však povie, že kríza je príležitosť. Platí to aj v tomto prípade, otázka však je: príležitosť pre koho? Zdá sa, že pre technológie. Pre kapitálovo silné firmy aj malé startupy, ktoré investujú do nových technológií a menia svet k väčšej digitalizácii. Tým nehrozia nízke marže ani strata biznisu spojená s epidémiou koronavírusu. A tak sa môže zopakovať to, čo pri každej väčšej spoločenskej zmene – niekoľko víťazov a mnoho porazených.