Obavy o odpojenie od ruských energií naberajú na sile. TREND sa o možnostiach, aké má Slovensko v zaistení svojej energetickej bezpečnosti, rozprával s Richardom Sulíkom, ministrom hospodárstva SR. Rozhovor rozoberá možnosti odpojenia ruského zemného plynu, ropy, uránu, ale aj uhlia. Cieľom bolo zhodnotiť udržateľnosť slovenskej ekonomiky v kontexte obmedzenia dodávok, ako aj hľadanie a využitie alternatívnych zdrojov energie. 

Bolo by možné, aby sa Slovensko odstrihlo od ruských energií zo dňa na deň? 

Nie, určite to nie je možné. Spôsobilo by to veľké škody. Som presvedčený, že sankcie majú zmysel a opodstatnenie vtedy, keď spôsobia škody tomu, kto má byť sankcionovaný, a nie tomu, kto sankcie uložil. Takto sa vyjadril aj môj nemecký kolega Robert Habeck, minister hospodárstva, a takisto nemecký minister financií Christian Lindner. Poďme sa zbaviť závislosti od ruských energií, ale nejde to zo dňa na deň.

Takže je to skôr záležitosť rokov ako mesiacov?

Určite to nejde hneď. Nie je to záležitosť týždňov ani mesiacov. Každopádne, až keď budeme mať plán B – alternatívne zdroje, tak sa môžeme odpájať od tých existujúcich.

Poďme na tri základné energetické suroviny, ktoré čerpáme z Ruska. Je to zemný plyn, ropa a jadro. Začnem jadrom, pretože naše atómové elektrárne sú závislé od ruského paliva. Aj keď Rusi nie sú najväčším producentom uránu, sú jeho najväčším obohacovateľom pre náš typ jadrových elektrární. Existuje alternatíva ruského paliva?

Áno, pracujeme na nej. Mohla by pochádzať od spoločnosti Westinghouse. Fínsko s tým má nejaké skúsenosti, ale nakoniec s tým prestali, pretože ruské palivo bolo výdatnejšie. Počul som rôzne odhady, kedy by nám Westinghouse mohol dodávať palivo. Hovorí sa o dvoch až deviatich rokoch.

Na koľko rokov máme zásoby jadrového paliva?

Oddnes na vyše roka. Pracujeme na tom, aby naše zásoby boli dostatočne veľké. 

Ak by však ďalší dovoz vypadol, môže to byť o rok problém, nie? 

Netvárme sa, že už nič nedovezieme. Intenzívne pracujeme na alternatívach. Povedzme, že už o mesiac bude omnoho jasnejšie, kedy bude náhrada vo forme paliva od Westinghousu dostupná. Dnes je stav taký, že ďaleko do budúceho roku je jadrové palivo zabezpečené. Som presvedčený, že vybavíme aj ďalšie dodávky. 

Ako by si Slovensko mohlo zabezpečiť jadrové palivo? 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa