V auguste v roku 1995 podalo mesto Kremnica žalobu na Okresný súd v Martine z dôvodu reštitučného nároku na časť lesa v neďalekej hore. Od štátnych vojenských lesov chcelo získať späť kontrolu nad Rovnou horou, kde sa nachádza približne osemsto lesných hektárov. Z celej rozlohy však mesto získalo späť len drobnú časť. Vojenské lesy totiž neboli presvedčené o tom, že pred rokom 1949 patrila Kremnici celá hora. Doručením žaloby pred 25 rokmi sa tak začal kolotoč sporov, ktorý dones nie je ukončený.

Aj keď prípady reštitúcií zo svojej podstaty patria medzi mimoriadne náročné konania, štvrťstoročné naťahovanie na súdoch dobre ilustruje stav, v akom sa nachádza vymožiteľnosť práva. Prieskumy o dôveryhodnosti justície dlhodobo ukazujú, že súdom na Slovensku bezvýhradne verí len mizivé percento ľudí.

Dôvodov je mnoho. Dĺžka konaní, rodinkárstvo či korupcia, ktorá sa naplno ukázala, keď vyšla najavo spolupráca medzi mafiánom Marianom Kočnerom a dvoma desiatkami sudcov aj iných vysokých štátnych úradníkov. Bežný človek postupom času celkom zanevrel na spravodlivosť a čoraz viac ľudí bolo presvedčených o tom, že súdy vyhrajú vždy tí, ktorí majú viac peňazí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa