Vládna strana sa často na brífingoch prezentovala, ako bojuje s podvodníkmi. Minister financií Peter Kažimír na jednej z tlačoviek hovoril, že do kšeftov s nadmerným odpočtom DPH sú zapletené aj veľké firmy s významným podielom na trhu. „Tieto spoločnosti získavajú osobitný prospech z neoprávneného čerpania nadmerných odpočtov a zároveň aj znižujú vlastnú daňovú povinnosť, čiže negatívne dosahy sú aj na výbere DPH, aj na nižšom výbere dani z príjmu,“ opísal.

Presne podľa tohto modelu fungoval karuselový reťazec spoločností na čele s právnikom z východného Slovenska, ktorý pripravil štát najmenej o 75 miliónov eur. Polícia prípad vyšetruje roky, pričom už skôr sa objavili podozrenia, že páchatelia mali krytie na najvyšších miestach v polícii, na daňových úradoch, na súdoch a dokonca aj v politike. Aj preto sa im darilo páchať trestnú činnosť dlhšie obdobie, a to vo viacerých štátoch.

Kauzu médiá spájali s prešovským regionálnym šéfom Smeru Stanislavom Kubánkom či so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra Jozefom Bučekom, nie však s najvyššími špičkami vládnej strany. Týždenník TREND má k dispozícii informácie, ktoré vyzerajú ako vyšetrovací spis. Hlavný aktér podvodov v nich spomína aj mená dvoch členov vlády – ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra dopravy, ktorý bol v predchádzajúcom období ministrom financií, Jána Počiatka.

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH

Jozef Buček Zdroj: SITA/Viktor Zamborský

Rozsiahle daňové podvody sa diali za prvej Ficovej vlády, stále nie sú došetrené

Červená farba a priazeň Smeru-SD

Zločinecká skupina na čele s právnikom Milanom Chovancom oberala štát na daniach takmer päť rokov. Hoci ju polícia odhalila v roku 2012, prípad stále neuzavrela. Kauzu vyšetruje medzinárodný tím preto, že trestné činy sa okrem Slovenska týkali aj susedných krajín. Aj preto zistenia nie je možné len tak ľahko zamiesť pod koberec. Posledné výsluchy v informácii o spise, ktorú má TREND v redakcii, nemôže však garantovať, že sú stopercentne pravdivé, sú pomerne čerstvé – len z jari minulého roka.

M. Chovanec v nich podrobne vypovedal, ako fungoval karusel a kto mal na starosti zahraničné firmy používané v reťazcoch slúžiace na reexport tovaru a získanie DPH. „Obchody, ktoré som opísal, nikdy nemali reálny komerčný základ a ich primárny zmysel bol od počiatku získať financie od štátu prostredníctvom neoprávneného výberu DPH na Slovensku, v Česku a Maďarsku,“ uviedol hlavný aktér podvodov.

Súčasťou informácie o vyšetrovacom spise sú aj prepisy telefonátov M. Chovanca a jeho kumpánov, ktorých obsah vysvetľuje vyšetrovateľovi. Vo viacerých sa spomínajú mená Stano, Robo či prezývka „strapatý“. Pričom obvinený pred políciou tvrdí, že prvý z nich je Stanislav Kubánek – regionálny šéf Smeru z Prešova, druhý minister vnútra Robert Kaliňák a pod „strapatým“ mali telefonujúci na mysli vtedajšieho šéfa rezortu financií Jána Počiatka. Podľa výpovedí M. Chovanca sa mali ľudia zo Smeru podieľať na krytí podvodov, vybavovať veci na daňových úradoch či polícii, pričom M. Chovanec hovorí aj o províziách v prospech strany.

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH

Robert Kaliňák Zdroj: SITA/Viktor Zamborský

M. Chovanec mal na kontakt so Smerom využívať spojku, istého Vladimíra Paľondera, ktorý bol formálne zamestnancom jednej z firiem patriacich do pochybnej siete. Viackrát spolu telefonicky riešili problémy, ktoré robili daniari jeho firmám, predovšetkým TTC a Renoiru. Ťažkosti im mal robiť najmä bývalý námestník Daňového riaditeľstva SR Ján Dobrovič.

Chovancova spojka mala podľa neho cez regionálneho šéfa Smeru Stanislava Kubánka zabezpečiť, že im J. Dobrovič dá pokoj. Na jednom výsluchu M. Chovanec hovorí, že smerácky regionálny šéf mal „nezmyselné útoky voči TTC prekonzultovať so strapatým“.

V ďalšom z telefonických rozhovorov sa konštatuje, že „Robo“ dal prísľub a budú vyplatené peniaze, teda vratka DPH, ktorú zadržal daňový úrad. M. Chovanec o tom konkrétne vypovedá: „Paľonder spomína Roba, myslí tým Roberta Kaliňáka, pričom spolu telefonicky prejednávajú aktivity Dobroviča a nadmerný odpočet DPH, ktorý zadržiaval Renoiru. Kaliňák sa vyjadril, že do konca týždňa má Renoir peniaze na účte, že je to vybavená vec.“ M. Chovanec na inom mieste zase vraví „nech to riešia so strapatým formou príkazu Šulajovi“.

Telefonáty sú z obdobia prvej vlády Smeru. V tom čase bol Igor Šulaj generálnym riaditeľom daňového riaditeľstva a Ján Počiatek ministrom financií. „Robo“, teda podľa výpovedí Robert Kaliňák, bol ministrom vnútra a podpredsedom Smeru. Je nepísaným pravidlom, že šéfov daňových úradov dosadzujú vládne strany a menia sa po každej zmene vlády.

Na výsluchu ďalej M. Chovanec vypovedal, že po intervencii zo Smeru – konkrétne spomína S. Kubánka a R. Kaliňáka – vybavili daniari v jeho prospech protokol o medzinárodnom dožiadaní na Renoir a uvoľnili peniaze. Vyšetrovateľ sa ho ďalej pýta na výber z bankomatu, podľa obvineného malo ísť „o osem percent z vyplateného nadmerného odpočtu na Renoir pre Kubánka“.

Z výpovedí M. Chovanca sa javí, že už v tom čase boli v Smere napäté vzťahy medzi paškovcami a kaliňákovcami. Napríklad opisuje, ako cez políciu chceli

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa