Peniaze vložené do vedy a výskumu sú tou najlepšou investíciou do budúcnosti. Jedine rast produktivity práce totiž dokáže priniesť výrobu s vysokou pridanou hodnotou, vďaka čomu môžu rásť mzdy zamestnancov. Firmy, ktoré sa spoliehajú len na lacnú prácu, budú ťahať svojich zamestnancov k chudobe. Preto je veľmi dôležité, aby sa inováciami zaoberali samotné firmy, ale v prvom rade, aby tvorivé prostredie podporoval aj štát.

Každá slovenská vláda z nedávneho obdobia mala podpory vedy plný program. Od priemyselných parkov podporovaných výskumníkmi miestnych univerzít po riešenie komplikovaných výrobných procesov na drahých zariadeniach nakúpených z európskych peňazí. Zatiaľ však vždy ostali veľké plány len na papieri.

Smutný príbeh

Na Slovensku momentálne pracuje 22,4 tisíca vedcov. V rámci 27-člennej Európskej únie je Slovensko na 19. mieste. Je to najhoršia pozícia v rámci Vyšehradskej štvorky. Viac vedeckých pracovníkov má dokonca aj Bulharsko, a to 25,1 tisíca. Ešte pred desiatim rokmi sme na tom boli lepšie. V roku 2012 pôsobilo v slovenskej ekonomike vyše 18-tisíc vysokokvalifikovaných zamestnancov a v bulharskej necelých 17-tisíc.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa