Priemerný starobný dôchodok na konci minulého roka vzrástol na 487 eur. Prvýkrát od roku 2013 sa tak zvýšil viac ako mzdy. Napriek tomu väčšina seniorov veľa dôvodov na radosť nemá.

Priemerný dôchodok v súčasnosti dosahuje 43 percent priemernej mzdy, teda o necelý percentuálny bod viac ako pred rokom. „Nejde o zmenu trendu dlhodobo klesajúceho pomeru priemernej mzdy a dôchodkov.

Penzistov ubudlo. Dočasne

Táto korekcia súvisí skôr s aktuálnou pandémiou a s ekonomickým spomalením, ktoré sa s ňou spája. Do budúcna očakávame, že pri obnovení ekonomického rastu bude tento pomer opäť klesať k úrovni 40 percent a neskôr aj nižšie,“ predpokladá vedúci produktového manažmentu DDS Tatra banky Marcel Haniš.

Z čísel Sociálnej poisťovne sa zdá, že pandémia ovplyvnila ešte jeden parameter dôchodkového systému, a to počet seniorov. Vo februári sa počet starobných dôchodcov znížil o 8 757, čo je najvyšší medzimesačný pokles prinajmenšom od roku 2005.

„Starobné dôchodky sa v roku 2020 priznávali koncom kalendárneho roka. V mesiacoch september až december 2020 sa výrazne zvýšil počet poberateľov starobných dôchodkov, približne o 7 300, a následne začiatkom roka ich počet prešiel korekciou,“ pridáva druhú príčinu tohto vývoja hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Eva Rovenská. Na Slovensku tak v súčasnosti žije 1,083 milióna penzistov, rovnako ako na jeseň 2019, zároveň však o 130-tisíc viac ako pred desiatimi rokmi.

Rýchlo starneme

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa