Stavebníctvo na Slovensku potiahla v prvom štvrťroku 2023 hlavne nová výstavba. Oživenie podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahlo v januári úroveň až pätnásť percent. Podľa hovorkyne úradu Jany Morháčovej ide o najvyšší rast produkcie za posledných päť rokov. Prílišný optimizmus však nie je namieste – zdá sa, že turbulentným časom sa stavbári úplne nevyhnú ani v tomto roku.

Čísla vylepšila nová výstavba

Januárový pozitívny výsledok je dôsledkom rastu novej výstavby a z hľadiska typu stavieb aj zvýšenia prác na inžinierskych stavbách. Konkrétne čísla hovoria, že v januári 2023 dosiahol objem stavebných prác 388,4 milióna eur, pričom medziročne sa zvýšil o 15,4 percenta. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia o 3,2 percenta vyššia ako v decembri 2022.

Rovnako sa v znamení rastu niesol ešte február. Po januárovom dvojcifernom raste je to druhé najväčšie zvýšenie za posledných päť rokov. „Objem stavebných prác vo februári dosiahol 434 miliónov eur a medziročne sa zvýšil o 9,2 percenta,“ uvádza J. Morháčová s tým, že objem produkcie medziročne vzrástol takmer o desať percent. Stavebníci boli aktívni v novej výstavbe (rast o 13,9 percenta) a v oblasti opráv a údržby, kde zvýšenie aktivity dosiahlo 3,4 percenta.

Hoci „dobré“ čísla sa očakávali aj v nasledujúcich mesiacoch, reálne ťažkosti v ekonomike dobehli intenzitu výstavby. V marci totiž stavebníctvo zažilo až dvojciferný pokles. Stavebná výroba sa výrazne prepadla, po dvoch mesiacoch silného rastu prišiel pokles o 10,1 percenta medziročne. Je to pritom najväčší medziročný pokles za ostatné dva roky. Za dramatickým pádom je najmä nižšia produkcia na domácom trhu, ktorá tvorí až 90 percent z celkového objemu. 

Ako však upozorňuje vedúci ekonóm z Československej obchodnej banky Marek Gábriš, hoci klesali všetky segmenty sektora, teda nová výstavba, opravy a rekonštrukcie, ale aj ostatné práce, nie je dôvod na úplný pesimizmus. „Za poklesom sa pravdepodobne skrýva vplyv nedostatku rozbehnutých infraštruktúrnych projektov spojených napríklad s čerpaním eurofondov, ale aj nárast úrokových sadzieb. Rast úrokov za posledný polrok má zrejme vplyv na bytovú výstavbu. Spomalenie stavebníctva však vidno aj u našich západných susedov za riekou Moravou,“ hovorí M. Gábriš s tým, že určitú nádej dávajú čísla z aprílového prieskumu v stavebníctve.

Podľa očakávaní firiem vzrastie využitie existujúcich kapacít už v druhom štvrťroku. Odborník okrem toho poukazuje na index dôvery v stavebníctve, ktorý v apríli narástol na najvyššiu úroveň od augusta 2007. „Leto obvykle prináša rozbeh stavebných prác. Už najbližšie mesiace ukážu, či to naozaj tak bude a s akou intenzitou.“

Vyššie ceny materiálov

V prvom štvrťroku 2023 dosiahla stavebná produkcia objem 1,3 miliardy eur a medziročne vzrástla o 2,8 percenta. Objem stavebných prác na Slovensku vzrástol o 3,5 percenta, pričom domáca nová výstavba bola medziročne vyššia takmer o deväť percent. Toto „jemné“ posilnenie stavebníctva za prvé tri mesiace sa udialo v tieni vyšších cien. Podľa marketingového manažéra spoločnosti Saint-Gobain Alexandra Prizemina aj pre stavebné materiály platí, že v priebehu času ich cena prirodzene rastie.

„No pri stavebných materiáloch sa v rokoch 2021 až 2022 stretlo hneď niekoľko faktorov, ktoré vytlačili ceny mimoriadne nahor. V cenách stavebných materiálov sa prejavil dočasný nárast cien dopravy a výrazne drahšie energie a vstupné suroviny,“ zdôrazňuje A. Prizemin s tým, že zdraženie materiálov dosiahlo v porovnaní s rokom 2020 rozpätie od dvadsať do šesťdesiat percent. Pri niektorých materiáloch, ako bola napríklad stavebná oceľ či drevo, ceny dočasne vyskočili aj o sto percent.

Okrem globálnych, celosvetovo známych faktorov pri stavebných materiáloch sa na Slovensku vyskytlo aj nadmerné predzásobenie či fiktívne objednávky, ktoré stavebníci následne rušili. Aj tieto faktory v uplynulých dvoch rokoch prispievali k menšej dostupnosti materiálov a k spomaľovaniu tempa výstavby, ktoré z toho vyplýva. „V tomto roku sa doterajšie rizikové faktory od cien vstupných surovín až po ceny energií zmierňujú, preto na rok 2023 očakávame stabilnejšiu situáciu s dostupnosťou materiálov,“ dodáva A. Prizemin.

Developeri vs výzvy

Nedostatok surovín aj zmena cien energií či zvýšenie úrokových sadzieb pri úveroch mali aj pre developerov a ich plánovanie neželané efekty. Napríklad pre spoločnosť Panattoni Slovensko to znamenalo vnímanie každého detailu na strane bánk, dodávateľov alebo cien komodít tak, aby vedeli doručiť výsledok pre klientov za podmienok, ktoré im zazmluvnili.

„Inflácia je len jedným z ukazovateľov, ktoré ovplyvňujú ekonomiku našich projektov. Vždy sa snažíme proaktívne pripravovať projekty s ohľadom na možné budúce negatívne externality. V minulom roku sa nám napriek veľmi nestabilnej hospodárskej situácii podarilo využiť pákový efekt a kúpiť nové lokality, dodáva riaditeľ Panattoni Slovensko Erik Ivaničko, ktorý očakáva oživenie v stavebníctve.

O tom hovoria napokon aj ceny niektorých stavebných materiálov v regióne strednej a východnej Európy, ktoré začínajú klesať o desať až tridsať percent oproti situácii v minulom roku. Stavebné firmy síce opatrne, ale s určitosťou upravujú ceny v prebiehajúcich tendroch. E. Ivaničko očakáva predĺženie dĺžky výstavby nových hál, ktorá v súčasnosti môže trvať deväť až dvanásť mesiacov.

Na zníženie cien niektorých typov stavebných materiálov, čo pozitívne vplýva na stavebníctvo, poukazuje aj analytik z platformy Budovy pre budúcnosť Richard Paksi. Situácia sa podľa neho začala po dvoch turbulentných rokoch stabilizovať. Cena niektorých surovín, ako je oceľ alebo drevo, sa začala dokonca znižovať.

„Zníženie cien však nemožno čakať pri všetkých materiáloch a stavebných prácach. Na rozdiel od rokov 2021 a 2022, keď bola situácia na trhu neistá, v roku 2023 už môžeme hovoriť o postupnej stabilizácii situácie,“ hovorí R. Paksi, podľa ktorého dopyt na stavebnom trhu môžu mierne znížiť menej dostupné úvery, no pomôcť môžu rozsiahle investície do výstavby a obnovy budov z verejných zdrojov, predovšetkým z plánu obnovy. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa