Advokátska kancelária Havel & Partners právne zastrešovala vstup slovenskej spoločnosti Gevorkyan na pražskú burzu. Advokátka kancelárie Kristína Saktorová v rozhovore pre TREND hovorí, ako celý proces ponuky akcií na burze (IPO) prebieha a na čo musia emitenti pri vstupe na burzu myslieť. 

Financovanie firiem na burze

Viac o téme nájdete tu: 

Ako ste sa dostali k vstupu spoločnosti Gevorkyan na pražskú burzu?

Dlhodobo spolupracujeme so skupinou BH Securities, ktorá nás ako investičný poradca prizvala do tohto zaujímavého projektu. Doteraz sme na pražskom trhu Start realizovali najviac IPO, máme tam solídnu históriu. Keďže Gevorkyan bol prvou slovenskou spoločnosťou na tomto trhu, nemal vydláždenú cestu a klient potreboval skúsených poradcov, ktorí dokážu vymyslieť celé riešenie. 

Prečo sa spoločnosť Gevorkyan rozhodla ísť na burzu Start? 

Mnoho spoločností tam získalo zaujímavé financovanie. Je určený pre menšie a stredné firmy, ktoré nedosiahnu na regulovaný trh, či už pre svoju veľkosť, alebo prísnejšie vstupné podmienky, ktoré by museli spĺňať. Zároveň to je dobrý odrazový mostík a príprava na „veľký“ burzový trh. 

Môžete povedať mená českých klientov, ktorých ste zabezpečovali na burze Start?

Naša kancelária pomáhala spoločnostiam Fixed.zone, eMan, AtomTrace, Gevorkyan a najnovšie Hardwario.

Ak si firma povie, že chce vstúpiť na českú burzu, koľko to asi môže trvať?

Záleží na tom, kde začína. Ak je pripravená, samotná transakcia trvá päť až šesť mesiacov. Dôležitá je predovšetkým príprava. S klientom sme obvykle od úplného začiatku, diskutujeme zámer, pomáhame zložiť tím, s finančným poradcom vyhodnocujeme či a kedy na burzu vstúpiť, pripravujeme korporačnú štruktúru a riešime domáce úlohy nevyhnutné pre úspešné IPO. Kľúčová pre úspech je takzvaná equity story, teda silný a uveriteľný predajný príbeh, s ktorým spoločnosť svoje akcie predáva. Našou pridanou hodnotou je aj pomoc pri príprave tejto story a celého PR okolo.

O aké sumy pri vstupe na Start ide?

Zmysel dáva emisia zhruba od troch miliónov eur. Strop tu nie je, ale pre emisie nad 45 miliónov eur môže byť lepší vstup na hlavný trh, kde je možné získať väčšie objemy peňazí najmä od inštitucionálnych investorov. 

To znamená, že ak chce získať minimálne tri milióny investičného kapitálu v podobe akcií, tak môže rozmýšľať nad touto alternatívou?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa