Kto je konečný užívateľ výhod

Register je výnimočným nástrojom na boj proti praniu špinavých peňazí. Spolu s infozákonom, zverejňovaním súdnych rozhodnutí a centrálnym registrom zmlúv prispieva k transparentnosti obchodov verejného sektora s firmami. Pozitívom je napríklad aj to, že zápisy nemôžu zaregistrované subjekty zmeniť, ak sa po zápise zistí ich nepravdivosť.

Ministerstvo spravodlivosti po dvoch rokoch vyhodnotilo reálne dosahy zákona o registri a presadilo jeho novelizáciu.

„V praxi sa ukázalo, že zákon dopadá aj na transakcie, pri ktorých to nie je účelné alebo legitímne,“ pripomína Alexandra Szakálová z ministerstva spravodlivosti.

Novelou sa podľa rezortu zúžili sledované transakcie, a tým aj zaťaženia partnerov verejného sektora na „zmysluplný a spravodlivý rozsah“.

Druhá skupina zmien sa týkala procesných ustanovení zákona a registračného konania. Zredukoval sa objem možných administratívnych záťaží. Ide napríklad o rozšírenie okruhu zapisovaných údajov do registra či povinnú registráciu zmien vo vlastníckej alebo riadiacej štruktúre partnera verejného sektora.

Precizovalo sa tiež vymedzenie verejného sektora, čím sa nepriamo zúžili sledované transakcie. Zjednodušila sa verifikácia konečných užívateľov výhod.

Na strane druhej novela priniesla aj nové prvky, ktorých cieľom bolo posilnenie účinnosti a prevenčného charakteru zákona. Ide trebárs o zavedenie diskvalifikácie zo zápisu do registra.

Významný, ale nie samospasiteľný

Predseda Okresného súdu v Žiline Jaroslav Macek, ktorý register spravuje a rozhoduje o podaniach, si myslí, že je to významný, no nie „samospasiteľný“ prostriedok proti praniu špinavých peňazí.

V registri je už zapísaných 18-tisíc

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa