Poľnohospodárska skupina Sanagro, ktorá patrí do portfólia fondu Sandberg Capital bývalého partnera z J&T Martina Fedora, opäť rozšírila svoje pôsobenie. V apríli tohto roka vstúpila do spoločnosti Agronova Liptov a od júna v nej už vlastní väčšinový podiel. Agronova Liptov prevádzkuje mliečnu farmu Bukovina, v ktorej sa vyrábajú rovnomenné produkty z ovčieho a kravského mlieka, najmä syry, bryndza a žinčica, ale aj jogurty a maslo. Keď sa TREND v rozhovore s výkonným riaditeľom Sanagra Tomášom Kohútom pýtal, aké dôležité je pre skupinu rozširovať sa, ten odpovedal, že nevie povedať, kde je strop. Keď však ide o farmu, ktorá funguje ako dobre rozbehnutý stroj, ktorý bude generovať pravidelný zisk, alebo farmu, ktorá má potenciál, budú o vstupe do nej uvažovať.

Syráreň, ktorá má potenciál

V prípade mliečnej farmy Bukovina ide zrejme o druhú možnosť. Farme sa v posledných rokoch ekonomicky nedarilo. V zisku, aj to mizivom vo výške 123 eur, bola naposledy v roku 2017. Odvtedy sa prehlbovala jej strata, napriek pekným každoročným tržbám v okolí milióna eur.

„Finančná situácia spoločnosti v daných rokoch súvisí s výstavbou syrárne,“ vysvetľuje T. Kohút. Tá je podľa neho na veľmi vysokej európskej úrovni. Výstavbu dokončili v roku 2016 a prevádzka dokáže spracovať celú produkciu ovčieho mlieka a časť produkcie kravského mlieka farmy Bukovina na spomínané výrobky. Takéto investície však majú dlhodobejšiu návratnosť, preto sa spoločnosť ocitla v červených číslach.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa