Prevádzkové náklady firiem aktuálne najviac ovplyvňuje zvyšovanie cien energií. V IT sektore sú typickou kategóriou napríklad dátové centrá, kde energie tvoria naozaj významnú časť týchto nákladov. Niektoré dátové centrá reagovali na ceny energií už na jar, keď postupne zvyšovali ceny za svoje služby.

Zvýšené náklady na služby dátových centier budú firmy premietať do cien služieb či produktov. Väčšina spoločností to dokáže, no niektoré to môže aj položiť.

Trendom softvér ako služba

Pri prevádzke IT systémov existuje viacero možností. Firma môže disponovať hardvérom vo vlastných alebo prenajímaných priestoroch, využívať hardvér ako službu u lokálneho alebo globálneho poskytovateľa alebo využívať priamo softvér ako službu, čo je v súčasnosti jedným z rastúcich trendov.

Home office
Neprehliadnite

Hybridný model práce, ale aj „energetické desatoro“. Firmy robia opatrenia na energetickú krízu

V prípade veľkých podnikov je najpravdepodobnejší hybridný model. Pre malých prevádzkovateľov vlastných serverov sú možnosti často obmedzené. Ponúka sa preto alternatíva prehodnotiť, či je vôbec potrebné, aby spoločnosť prevádzkovala vlastné servery a nemala by radšej začať využívať cloudové služby.

„Pri špecifikácii tej správnej kombinácie služieb jednoznačne odporúčam ísť zhora nadol. Od biznisových požiadaviek smerom k technickým.

Keď sa na problematiku budeme pozerať čisto len z IT pohľadu, môže sa stať, že vynaložíme zbytočné aktivity migráciou existujúcich systémov do externého dátového centra a nakoniec zistíme, že systém je zastaraný, a nahradíme ho iným, ktorý budeme využívať ako službu soft-ware-‑as-a-service (SaaS),“ hovorí odborník na digitalizáciu zo spoločnosti Enehano Solutions Eduard Gers.

Výhodné cloudové riešenia

Existuje niekoľko cloudových služieb a každá má vlastný súbor benefitov. Vo všeobecnosti sú však hlavným benefitom nižšie náklady, pretože zákazník nakupuje len také zdroje, aké práve potrebuje. Na druhej strane, poskytovateľ cloudových služieb vie svoje náklady škálovať medzi viac zákazníkov. To môže premietnuť do zásadne nižšej ceny za služby v porovnaní s prevádzkovaním vlastných serverov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa