Európska, ale aj svetová ekonomika sa za posledný rok oslabili, konštatovala už v novembri minulého roka Európska komisia vo svojej oficiálnej ekonomickej predpovedi. Ani pred rokom analytici neočakávali, že odraz ekonomiky bude silný. Realita však prekonala aj tie najčernejšie scenáre a pandémia spôsobila v roku 2020 omnoho dramatickejší spád.

Hrozivý prepad

Rast hrubého domáceho produktu v roku 2020 očakávali analytici pre eurozónu na úrovni 1,2 percenta a pre Slovensko 2,6 percenta. Po bezprecedentnom dvojcifernom prepade hospodárskeho rastu v prvom polroku bolo zrejmé, že reálny ekonomický pokles bude smerovať k úrovni 10 percent. Nakoniec podľa odhadov Európskej komisie prepadne hrubý domáci produkt Slovenska v tomto roku o 7,5 percenta a eurozóny ako celku o 7,8 percenta.

Aj keď sa zdá, že slovenský prepad bude v porovnaní s priemerom eurozóny miernejší, treba mať na mysli, že domáca ekonomika mala narásť výraznejšie ako ekonomika eurozóny. Slovensko tak v roku 2020 stratí pravdepodobne až 10,1 percenta očakávaného HDP a spoločná ekonomika „iba“ 8,7 percenta.

Rast nezamestnanosti

Miera celkovej nezamestnanosti mala podľa Európskej komisie v roku 2020 na Slovensku mierne klesnúť na úroveň 5,7 a v eurozóne na 7,4 percenta. Dôvodom vyššieho európskeho čísla je pretrvávajúca nezamestnanosť v krajinách, ktoré pretrpeli európsku dlhovú krízu – Grécko, Španielsko a Taliansko. Je zrejmé, že Španielsko a Taliansko si odniesli v poslednej dekáde dve brutálne rany, z ktorých sa budú ich ekonomiky dostávať desiatky rokov.

Odhad zmeny HDP za rok 2020
Zdroj: Trend.sk

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa