Na pomalosť stavebného konania sa roky sťažujú developeri, bežní ľudia a začína prekážať už aj štátu a samosprávam. Tým prvým brzdí investície, tým druhým zhoršuje možnosti rozvoja miest a obcí.

Na ilustráciu, len vybavovanie stavebného povolenia trvá na Slovensku priemerne až 300 dní, kým v Dánsku je to 64 dní, píše sa v správe Doing Business 2020, ktorú každoročne vydáva Svetová banka. Slovensko sa tak v dĺžke stavebného konania zaraďuje skoro na koniec svetového rebríčka medzi rozvojové krajiny.

Bratislava, panorama
Neprehliadnite

Plánované zmeny v stavebnom zákone vyvolávajú veľa otázok. Nahnevali aj samosprávy

Tajnostkársky vicepremiér

Aj preto sa už od minulého roka pripravuje reforma stavebnej legislatívy.  Súčasný stavebný zákon pochádzajúci ešte z roku 1976, ktorý prešiel mnohými novelizáciami, by mal nahradiť zákon o územnom plánovaní a zákon o výstavbe.

Agenda je pod taktovkou vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina), ktorý je známy svojím tajnostkárstvom. Hoci o dokončení reformy stavebného práva sa hovorilo už na jeseň minulého roka, tajnosti a ticho sa prelomili až pred pár týždňami. Š. Holý predstavil náčrt svojich úprav zastaranej legislatívy. Ale nie všetkým zainteresovaným.

Viaceré mestá, ktoré TREND oslovil, návrh nevideli vôbec alebo len jeho čiastkovú verziu. Podobne na tom boli developeri. Informácie o budúcich zmenách zbierajú len z médií a z neoficiálnych zdrojov. Komunikáciu priznalo len mesto Trenčín. „Poslali nám text, ktorý považujeme za rozpracovanú verziu. Predtým to s nami nikto nekonzultoval,“ uvádza viceprimátor Trenčína Ján Forgáč.  

Ani na opakované otázky TRENDU o podrobnostiach pripravovaných zmien však úrad vicepremiéra nereagoval. Napokon vydal len stanovisko, kde reagoval na kritiku Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

K návrhom zákonov sa vyjadril aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Chcel predstaviť niekoľko nápadov, ako urýchliť ich zmenu. Bojí sa najmä toho, že začnú platiť až o dva roky, hoci pôvodne sa s ich účinnosťou počítalo od roku 2022.

Podstatná časť zmien v legislatíve smeruje k tomu, aby sa proces výstavby zrýchlil a zjednodušil. Vzhľadom na veľa nezodpovedaných otázok však hrozí, že zrýchlenie pôjde na úkor transparentnosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa