Zmeny smerom k vyššej efektivite práce, nové pravidlá pre voľbu policajného prezidenta či zvýšenie dôveryhodnosti v očiach verejnosti. Súčasná vládna zostava tieto skutočnosti deklaruje v programovom vyhlásení pri téme Policajného zboru. Od jeho zverejnenia prešlo niekoľko mesiacov a z avizovanej hĺbkovej reformy nie je známe zatiaľ prakticky nič. Meškanie spôsobila najmä celosvetová pandémia ochorenia Covid-19, no zrejme aj rozsah pripravovaných zmien. TREND preto oslovil odborníkov na bezpečnosť, ktorí načrtli, ako by sa mohla polícia transformovať. Pri zvyšovaní atraktivity povolania však môže byť zásadnou prekážkou obmedzený balík peňazí.

Ministerstvo vnútra je zatiaľ vo vyjadreniach smerom k reforme opatrné. Podľa odpovedí na otázky TRENDU sa nedá odhadnúť presný termín, kedy by mohli byť zmeny definitívne predstavené. „Vzhľadom na komplexnosť reformy nie je v súčasnosti možné odhadnúť časový horizont jej predstavenia verejnosti. Intenzívne pracujeme na tom, aby sme tento proces vedeli po častiach aplikovať do praxe tak, aby nebol narušený výkon Policajného zboru a zároveň bola verejnosť včas informovaná o jednotlivých krokoch. Dočasne poverený prezident Policajného zboru participuje na pripravovanej reforme,“ odpovedala Barbara Túrosová z ministerstva.

Ďalší dlhodobý plán

Kabinet premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) plánuje reformu rozložiť ako akýsi koncept na celé funkčné obdobie, teda do roku 2024. Prehodnocovať sa budú aj momentálne platné zákony. „Vláda zabezpečí prehodnotenie aktuálneho stavu legislatívy, štruktúry, materiálno-technického vybavenia a personálneho zabezpečenia Policajného zboru a vytvorí podmienky na vypracovanie Stratégie rozvoja Policajného zboru s výhľadom do roku 2024, a to tak, aby boli zabezpečené najdôležitejšie oblasti jeho činnosti,“ uvádza koalícia vo svojom programe.

Na snímke sprava ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková a predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie na tému – Efektívnejšie verejné obstarávanie 6. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Kolíková chce odstaviť sudcov s podozrivo veľkým majetkom

Jeden z možných termínov, keď by sa verejnosť mohla dozvedieť o zmenách viac, spomenul vo svojej odpovedi koaličný poslanec Juraj Krúpa (OĽaNO), ktorý zároveň šéfuje parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť. Podľa jeho slov by mohli byť niektoré časti reformy zverejnené do konca kalendárneho roka. Pri zmenách hovorí J. Krúpa najmä o efektivite či lepšej organizácii, no spomenul aj sociálne benefity či iné záležitosti, ktoré s výkonom povolania priamo súvisia. S legislatívou by mohla koalícia pohnúť až v budúcom roku.

Základom rozsah kriminality

„Cieľom opatrení bude jednoznačne lepšie fungovanie polície. Ak by som to mal ilustrovať na konkrétnom príklade, tak v obvodoch, kde máme povedzme 30 policajtov, ale rozsah kriminality si vyžaduje až 50, by malo dôjsť k personálnemu posilneniu. Princíp by fungoval aj opačne, teda v miestach s nižšou kriminalitou je zbytočné držať nadpočet policajtov,“ načrtol J. Krúpa, akým smerom by sa reforma mohla uberať. To, či sa budú celkové počty policajtov upravovať, bude známe až po predstavení opatrení.

Konkrétne predstavy spomenul pre TREND aj expert na bezpečnosť Pavel Macko. Podľa jeho slov je zavedenie zmien nevyhnutné, zásadnou obmenou polícia totiž neprešla od rozdelenia Česko-Slovenska. „Polícia by nemala fungovať iba na vyberanie pokút, ale skôr poskytnúť občanom pocit bezpečnosti. Okrem toho, že má pôsobiť represívne, tak aj preventívne a výchovne. V prepočte policajtov na počet obyvateľov sme na popredných priečkach a niektoré oblasti nemáme pokryté, preto je potrebné definovať aj nové úlohy,“ povedal P. Macko.

Určite sa nemusí nikto báť, že mu zoberieme terajšie výhody, ktoré mu plynú z výkonu štátnej služby, to nie.
Juraj Krúpa, poslanec za OĽaNO

Niekdajší vysokopostavený armádny generál hovorí o nových typoch zločinov, na ktoré je potrebné reagovať. „Dôležité je napríklad posilnenie zložiek, ktoré riešia sofistikovanú ekonomickú kriminalitu, alebo dostať do zboru odborníkov na kybernetické hrozby, ktoré sú čoraz väčšie,“ priblížil rozsah reformy odborník.

P. Macko v tejto súvislosti hovorí o systémových krokoch. „Je nevyhnutné definovať poriadok v takých prípadoch, akým je napríklad kariérny postup policajtov, aby bolo zrejmé, kam sa dá za akých okolností dopracovať,“ uzatvára.

Finančné podmienky

Veľkou témou na diskusiu sú pri bezpečnostných zboroch finančné podmienky. Vláda si nebude môcť dovoliť zvyšovať policajtom platy minimálne v najbližších mesiacoch. Podľa J. Krúpu by však nová legislatíva mohla položiť základ pre lepšie hodnotenie nielen z pohľadu peňazí, ale aj cez iné benefity. Jedným z nich je stále napríklad odchod do dôchodku, na ktorý majú policajti nárok po odpracovaní 25 rokov.

„Určite sa nemusí nikto báť, že mu zoberieme terajšie výhody, ktoré mu plynú z výkonu štátnej služby, to nie. Samozrejme, chceme zaviesť systém, ktorý umožní lepšie fugnovanie polície aj pri otázke finančného ohodnotenia, ale vzhľadom na pandémiu to v najbližších mesiacoch určite nebude možné,“ dodáva poslanec.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala nového predsedu Najvyššieho súdu SR Jána Šikutu (na snímke) 20. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Odchod sudcov pre vysoký vek odvolanie v kauze Kuciak neovplyvní, tvrdí najvyšší súd

Plán načrtáva programové vyhlásenie vlády, ktoré bolo prijaté v čase eskalujúcej prvej vlny nového koronavírusu. „Zákonom sa zabezpečí uplatňovanie motivačných nástrojov v systéme odmeňovania policajtov, ktoré bude v súlade so zásadami kariérneho postupu a bude odrážať výkonnosť a kvalitu ich práce ako služby občanom. Zachovaná bude stabilizácia sociálneho systému policajtov, ako aj zvyšovanie atraktivity a spoločenskej prestíže policajného povolania.“

Nerovný súboj

Bezpečnostné zbory sa stretávajú aj s iným problémom pri téme financií. V praxi totiž každý z nich svojim ľuďom platí rozdielne základné sumy, veľmi obľúbený je personálny turizmus. Identický scenár sa objavil pred ostatnými parlamentnými voľbami, keď každý z ministrov loboval za zvyšovanie platov vo vlastnom rezorte, pričom si polepšili napríklad vojaci na úkor iných kolegov.

J. Krúpa v tejto súvislosti pripomína, že systém sa pri odmenách nedá nastaviť rovnako pre všetkých. Vyplýva to podľa neho z toho, že bezpečnostné zložky majú rozdielne úlohy zo zákona, preto majú aj rôzne finančné podmienky. „Nedá sa to spraviť, aby bola všade rovnaká úroveň. Samozrejme, dá sa premýšľať o tom, že by sa rovnomerné platy nastavili na niektorých úrovniach,“ vysvetľuje.

Dôležité je posilnenie zložiek, ktoré riešia sofistikovanú ekonomickú kriminalitu.
Pavel Macko, expert na bezpečnosť

Smelé plány avizuje Matovičova zostava aj pri prijímaní nových ľudí. Podľa dokumentov majú mať nielen vysoký odborný kredit, ale aj morálku. „Zásady budovania efektívnej polície budú koncipované prioritne na vybudovaní dôvery. Polícia bude ako organizácia tvorená osobami nielen na vysokej odbornej úrovni, ale zároveň s vysokou integritou a morálnou úrovňou, ktoré svoje osobné záujmy podriaďujú verejnému záujmu, respektíve službe verejnosti,“ približujú plány vládne materiály.

Pochybnosti a prešľapy

Polícia čelila aj čelí niekoľkým závažným pochybeniam. Viacero káuz skončilo v prípravnom konaní pre nedostatok dôkazov. Verejnosti je známe napríklad zatknutie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorého však o deň neskôr nariadil prokurátor prepustiť na slobodu. Vysvetľovať to bude zrejme aj dočasný prezident Policajného zboru Peter Kovařík.

Martin Glváč
Neprehliadnite

Po vražde novinára Jána Kuciaka padali hlavy aj na najvyšších poschodiach

Nedávno uverejnila nadácia Zastavme korupciu informácie o tom, že niekdajší šéf protikorupčného oddelenia úradu vlády – ten istý Peter Kovařík – mal svojho času na stole údajnú spoluprácu bývalého štátneho tajomníka Viktora Stromčeka zo strany Smer-SD s Váhostavom podnikateľa Juraja Širokého. Obe strany to popierajú, súčasný dočasný šéf polície tvrdí, že s materiálmi nemal čo urobiť. P. Kovařík sa chce o kreslo šéfa polície uchádzať aj v blížiacom sa výberovom konaní, ktoré pred pár dňami podľa zákona vypísalo ministerstvo vnútra.