Inflácia okrem prievanu v peňaženkách znamená aj to, že klienti si musia urobiť poriadok vo vlastných financiách a produktoch, ktoré využívajú. Tieto produkty totiž spolu súvisia a tak ako o všetko ostatné sa o ne treba starať, aby klientovi správne slúžili. Zmena nastavení jednotlivých produktov môže klientom poskytnúť omnoho viac finančných možností.

S dlhmi opatrne

Miera inflácie na Slovensku dosahuje úrovne, na ktoré sme roky neboli zvyknutí. Na rad teda prichádza tvrdenie, že v čase rastúcej inflácie je výhodné dlhovať a nie sporiť. Hodnotu peňazí odložených do vankúša inflácia skutočne znehodnocuje, no je sporné, či je správny čas zvyšovať vlastné zadlženie.

„Počas inflácie neplatí, že je lepšie dlhovať. Dlhy treba splácať a pri rastúcich cenách sa tak môže stať, že dlžníkovi neostane po úhrade bežných životných nákladov na splácanie dlhu. Zvyšovanie dlhov tak môže dlžníka uvrhnúť do dlhovej špirály,“ upozorňuje investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar.

Dlhovať peniaze môže byť výhodné napríklad v prípade, že infláciu spôsobujú prudko rastúce mzdy. Inflácia znižuje nielen hodnotu úspor, ale aj dlhu, zvládnuť ho navyše pomáhajú rastúce príjmy.

Na ilustračnej snímke bytové domy v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
Neprehliadnite

Ceny nehnuteľností sa môžu prepadnúť. Na trhu už je bublina, bude to pád z veľkej výšky

Za určitých okolností môžu klienti uvažovať nad tým, že budú meniť podmienky svojich úverov, aj keď ich ceny mierne rastú. „Kto má hypotéku, mal by si predĺžiť splatnosť na čo najdlhší čas s fixáciou na desať či ideálne až dvadsať rokov. No tento krok má zmysel len vtedy, ak peniaze ušetrené na mesačnej splátke pravidelne investujete. V takom prípade výnos nielen vymaže celý úrok pri hypotéke, dlhodobo vám tieto financie aj zarobia,“ vysvetľuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko -Marián Búlik.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa