Ceny nehnuteľností klesnú, no nie všetky a nie všade, hovorí Boris Fojtík, analytik Tatra banky. „Už súčasný vývoj na trhu jasne naznačuje zmenu vývoja a slová ako zľava a znížená cena sa v inzerátoch objavujú čoraz častejšie,“ dodáva. Realita dnešného trhu s nehnuteľnosťami nie je ružová. Ekonomika Slovenska nemá takú silu, aby podporovala ceny, ktoré ostávajú stále relatívne vysoké. Podľa prepočtov Národnej banky Slovenska aktuálne stojí štvorcový meter plochy nehnuteľnosti viac o približne 600 eur v porovnaní s modelovou cenou, ktorú generuje sila ekonomiky. Inými slovami, ceny sú dnes vyššie, ako si ľudia môžu aktuálne dovoliť.

Kým priemerná cena nehnuteľností bola v minulom roku na úrovni niekde okolo ceny 2 700 eur za štvorcový meter, ekonomika je v stave, ktorý zodpovedá cenám na úrovni 2 100 eur za štvorcový meter. Ceny nehnuteľností sú teda nadhodnotené zhruba o pätinu. V prípade, že sa ekonomika prudko zhorší, túto úroveň si môžu odpísať.

Indície o tom, čo by sa mohlo diať, naznačujú príklady zo zahraničia. „Dianie na slovenskom realitnom trhu viac-menej kopíruje situáciu na českom realitnom trhu, kde sa podobný scenár odohrával pred pol rokom. Rastúce úrokové sadzby na hypotékach u našich susedov spôsobili výrazné ochladenie na realitnom trhu už v prvých mesiacoch roku 2022,“ upozorňuje Viktor Obtulovič zo spoločnosti FinGo. Ceny v Česku počas roka 2022 klesli aj o viac ako desať percent. Slovenský trh je oproti českému do určitej miery posunutý v čase. Úrokové sadzby totiž v eurozóne začali rásť neskôr ako v Česku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa