Situácia na trhu s prenájmom nehnuteľností sa líši od trhu s nehnuteľnosťami, ktoré sú k dispozícii na nákup. Nehnuteľností je málo a dopyt po voľných bytoch tvoria ľudia, ktorých sa covid výrazne nedotkol. Bytov na kúpu je málo, na prenájom je ich dosť.

Prenájmy sú lacnejšie

Aj trh s nehnuteľnosťami na prenájom zasiahla koronakríza. „Zatiaľ čo predajné ceny bytov odolali tlaku a držali dlhodobý trend, opakom sú ceny nájmov bytov, ktoré najmä v hlavnom meste zaznamenali rozkývanie základnej rovnice trhu – poklesol dopyt a narástla ponuka. To sa takmer okamžite prejavilo v miernom poklese ceny,“ vysvetľuje Peter Porubský z portálu Nehnuteľnosti.sk.

Na snímke je bytová zástavba v mestskej časti Karlova Ves v Bratislave.
Neprehliadnite

S kúpou investičného bytu opatrne. Nemusí sa vyplatiť

V niektorých mestských častiach klesla cena podľa Viktora Obtuloviča, vzťahového manažéra Fingo Reality, aj o tridsať percent. Keď porovnáme ceny na konci roka 2020 a 2019, pokles skutočne nastal. Ak sa pozrieme na populárne dvojizbové byty v najrušnejšom okrese Bratislava I, pokles cien je na úrovni desiatok eur. Cena nájmu vo štvrtom kvartáli 2019 bola podľa portálu Nehnuteľnosti.sk 770 eur mesačne. Vo štvrtom štvrťroku pandemického roku 2020 sa dostala na 646 eur mesačne. Dôvodom je podľa P. Porubského odchod študentov, zahraničných pracovníkov, ale najmä turistov, pre ktorých sú určené byty na krátkodobý prenájom. Nie je prekvapením, že najväčší tlak bol vidieť v bratislavskom prvom okrese. „Dlhodobé budovanie širokej ponuky bytov na prenájom má v Bratislave za sebou prvý rozsiahly šok, z ktorého sa bude spamätávať spolu zo zvyškom ekonomiky,“ hovorí P. Porubský. V jednotlivých bratislavských okresoch sú však k dispozícii na prenájom stovky bytov.

Dvojizbové byty sú v kurze. Tvorili až polovicu zo všetkých uzatvorených zmlúv realitnej kancelárie Herrys. Druhou najčastejšou nehnuteľnosťou, tvorili 23 percent, boli vlani trojizbové byty. Zvyšok tvorili jednoizbové byty a garsónky, ich podiel je 14 percent. Štvorizbové byty dosiahli podiel päť percent a rodinné domy tri percentá. Najatraktívnejšími lokalitami boli Staré Mesto a Ružinov, ktoré tvorili viac ako šesťdesiat percent zo všetkých zmlúv.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa