Koronavírus je zabijak. Okrem zjavných zdravotných následkov Covid-19 zaútočil na život slovenského cestovného ruchu. Tisíce cestovných kancelárií, hotelov a reštaurácií sa ocitli na kolenách. Veľká časť z nich nedokáže prežiť viac ako jednu devastačnú sezónu. Tá letná z roku 2020 ňou bezpochyby je.

Koronavírus je silný nepriateľ, no, bohužiaľ, nie jediný.

Ospevujeme svoju jedinečnú prírodu. A právom. Podľa Global Wildlife Travel Index sa prírodné bohatstvo Slovenska nachádza na výbornom trinástom mieste na svete. Svoju východiskovú pozíciu a úžasnú prírodu však nevieme zúročiť. Krajina brutálne zaostáva za schopnosťou ponúknuť svoj cestovný ruch zahraničiu. To sa odzrkadľuje v globálnom indexe porovnania cestovania a turizmu, kde sa nachádzame na nelichotivom 60. mieste. Svojím potenciálnom hlboko plytváme.

Neprehliadnite

Berkeš: Prečo sa dovolenka stala stigmou a Slováci ostávali doma

V Európskej únii patríme k trom krajinám s najmenším počtom prenocovaní na hlavu. Čistá obsadenosť hotelov na Slovensku je menej ako 30 percent – opäť sa pohybujeme medzi piatimi najhoršími krajinami v EÚ. Jednoducho, Slovensko je nezaujímavá turistická destinácia. A tak aj platy v ubytovacích a stravovacích službách sú nízke. Dokonca katastrofálne nízke. V druhom kvartáli 2020 dosiahol priemerný plat v sektore iba 550 eur – polovicu národného priemeru.

Od budúceho roka sa však platy zvýšia – minimálna mzda vzrastie na 623 eur. Pre ľudí pracujúcich v sektore ubytovacích a stravovacích služieb to bude pohromou. Niektorým platy skutočne vzrastú, ale iba na úkor všetkých, ktorí prácu stratia. Firmy pôsobiace v cestovnom ruchu si totiž nemôžu dovoliť v čase koronakrízy zvyšovať mzdu svojim zamestnancom.

V čase najväčšieho úderu na cestovný ruch v histórii štát miesto pomoci postihnutým firmám zvyšuje ich náklady. Hoci omnoho menej, ako plánoval Robert Fico, napriek tomu značne devastačne. A odborári budú napriek tomu demagogicky protestovať. Situácia postihne najmä najchudobnejších ľudí v tých najchudobnejších regiónoch. Politický populizmus vždy tromfne sociálne následky. Takéto správanie nie je spôsob, ako postaviť slovenský cestovný ruch opäť na nohy.