Neziskovú organizáciu Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC) štát poveril vypracovaním štúdie realizovateľnosti s najvýhodnejším variantom. Tá prejde cez ministerstvo financií, Útvar hodnoty za peniaze a v lete by sa projekt mohol dostať na rokovanie vlády. Potom ho musí schváliť Európska komisia. Medzitým súčasná vláda zrušila ponúknutú pomoc pre výstavbu NKKC a čaká sa na posúdenie štúdie.

O národnom projekte sme sa rozprávali s bývalým hlavným architektom Európskej komisie, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch hlavným architektom Bratislavy, Petrom Beňuškom. Dnes je v pracovnej skupine neziskovej organizácie, ktorá vyberá vhodnú lokalitu.

Slovensko nemá ani po tridsiatich rokoch národné kongresové a kultúrne centrum. Ako hodnotíte kongresovú turistiku u nás?

K vyspelému štátu patria vyspelé medzinárodné vzťahy. To je poznateľné na úrovni našej medzinárodnej politiky. Na kongresovej turistike to však nevidíme. Meškáme celých 30 rokov. Kongresy a koncerty sa organizujú v nevyhovujúcich priestoroch.

Čo trápi organizátorov podujatí?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa